Register | Login
Attackpoint - performance and training tools for orienteering athletes

Upcoming Events

ArchiveSign in to add eventsEvents Map


Hold Ctrl or Shift for multiple selections
May 2019dist (mi)
May 23 C World Orienteering Day, People's Park
Waterford, IE
May 23 C (Cancelled) Powys Primary Schools Championships
Tregynon, Powys, GB
May 23 C Eastern and SW Schools Cluster Joint Training Event 4: Park 20
Adelaide, SA, AU
May 23 C Thursday Evening Three 2019
Ballykelly, Limavady, GB
May 23 C LOC Primary Schools Series 4
Ecclerigg, Cumbria, GB
May 23 C Summer series 4
Seatoller, Cumbria, GB
May 23 C SEE Baggeridge - HOC SEE League 1
Dudley, Staffordshire, GB
May 23 C CLYDE Spring Series #3 Linwood
Linwood, Renfrewshire, GB
May 23 C KOC Lois Creek
Kimberley, BC, CA
May 24 C Eastern Metro Secondary Schools Orienteering Championships 1
Templestowe, VIC, AU
May 24–26 B Orienteering Skills Camp 2019 1
Strathcona Wilderness Centre Lodge
May 25 C ONB Killarney Kaper
Fredericton, NB, CA
May 25 B 3. BayernCup-OL (Langdistanz) 1
Bamberg, Bayern, DE
May 25 C Scottish Champs 21
Dalbeattie, Dumfries and Galloway, GB
May 25 C Goomburra event and coaching
Goomburra, QLD, AU
May 25 C Port Lincoln Golf Club Night Event
Boston, SA, AU
May 25 C ACT Metro Series: Junior League #4, Map Mates #3, Campbell Park
Majura, ACT, AU
May 25 C WCOC Simsbury Town Forest 17
Simsbury, CT, US
May 25 C Regional ranking
Jilemnice, Liberecký kraj, CZ
May 25 C Regional ranking
Vysoké nad Jizerou, Liberecký kraj, CZ
May 25 C Regional ranking
Brno, Jihomoravský kraj, CZ
May 25 C Mistrovství oblasti na klasické trati
Mnichovice, Středočeský kraj, CZ
May 25 C Regional ranking
Příbor, Moravskoslezský kraj, CZ
May 25 C Mistrovství oblasti na krátké trati
Stropešín, Kraj Vysočina, CZ
May 25 C Mistrovství oblasti na krátké trati
Žihle, Plzeňský kraj, CZ
May 25 C Regional ranking
Zlaté Hory, Olomoucký kraj, CZ
May 25 C SOS Northside - St Ives Chase 1
Saint Ives Chase, NSW, AU
May 25 C SOS Hills District - Kenthurst
Dural, NSW, AU
May 25 C Wessex Region Summer Series and League
Netley, Hampshire, GB
May 25 C Whitworth Park
Two Dales, Derbyshire, GB
May 25 C MTBO 2 Banyowla 2
Martin, WA, AU
May 25 C Bush - Banks St Reserve - EODS Event 4
Ashgrove, QLD, AU
May 25–27 A Spring time in Shropshire 11
Burwarton, Shropshire, GB
May 26 C Munster League, Rossbeigh Sand Dunes 1
County Kerry, IE
May 26 C Cork Summer League, Glensheskin Wood
County Cork, IE
May 26 B Bayerische Meisterschaften Sprint-OL & 4. BayernCup-OL 1
Seßlach, Bayern, DE
May 26 C ACT MTBO Series #2: Bruce Ridge 2
Bruce, ACT, AU
May 26 B Vic Autumn Series 5 - Irishtown, Vaughan 1
Glenluce, VIC, AU
May 26 C Park Orienteering at Gold Coast Regional Botanic Gardens 1
Benowa, QLD, AU
May 26 B Arboretum, Devonport - OST 6
Eugenana, TAS, AU
May 26 C NEOC: Earl's Trails 17
Amherst, MA, US
May 26 C Oakview
Invergowrie, NSW, AU
May 26 C OY4 - QLD Sprint Champs - Gatton 1
Lawes, QLD, AU
May 26 C 2019 Metro League #2 2
Frenchs Forest, NSW, AU
May 26 C Newcastle Pairs - MINMI
Minmi, NSW, AU
May 26 C Regional ranking
Žihle, Plzeňský kraj, CZ
May 26 C Regional ranking
Nový Bor, Liberecký kraj, CZ
May 26 C Coochin Creek MTBO
Coochin Creek, QLD, AU
May 26 B Ripon City - YHOA Urban League 1
Ripon, North Yorkshire, GB
May 26 C Waggaroos-AWOC Interclub #3 1
Walbundrie, NSW, AU
May 26 C NavDash 4 - Garvey Park 3
Ascot, WA, AU
May 26 C George Brown Botanic Gardens
The Gardens, NT, AU
May 26 C Torrens Linear Park Felixstow MTBO & FootO
Felixstow, SA, AU
May 27 B York City Trophy Event 1
York, England, GB
May 27 A Springtime in Shropshire 2019 Day 3 Middle (UKOL)
Telford and Wrekin, Shropshire, GB
May 27 C SA Schools Championships - Belair NP
Glenalta, SA, AU
May 27 C ACT Street Series: Weetangera
Weetangera, ACT, AU
May 28 C CNOC Summer Evening Series, Donadea 3
County Kildare, IE
May 28 C CorkO Summer League, James's Fort
Kinsale, County Cork, IE
May 28 C RR Sprint Series 6
Melrose, Scottish Borders, GB
May 28 C Summer 2019 Street O Series
Welwyn, Hertfordshire, GB
May 28 C Summer Series No 3
Newbiggin-by-the-Sea, England, GB
May 28 C CO Tour de Sophia -Etape 2
Valbonne, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
May 29 C Wed Evening Training - Brush Creek (East)
Glendale, NSW, AU
May 29 C VICO Determinator #4 - Francis King Park
Victoria, BC, CA
May 29 C Boston Park Series: Jamaica Pond 4
Boston, MA, US
May 29 C Spring - O 4
Harrogate, North Yorkshire, GB
May 29 C STAG Spring 6 & FVO WEE
Cumbernauld, North Lanarkshire, GB
May 29 C WEE 4
Dunmurry, Belfast, GB
May 29 C OD Summer Evening Event - Coombe Abbey
Rugby District, Warwickshire, GB
May 29 C ELO SprintELOpe 6
Longniddry, East Lothian, GB
May 29 C BOK Urban Series 5 1
Emersons Green, South Gloucestershire, GB
May 29 C Poacher 8 - Normanby Park South
Scunthorpe, North Lincolnshire, GB
May 29 C GRAMP Summer Series - Countesswells
Kingswells, Aberdeen City, GB
May 29 C Culloden Woods
Culloden, Highland, GB
May 29 C Aire Spring Sprint League
Leeds, West Yorkshire, GB
May 29 C DVOA Wilson Farm Park 2
Wayne, PA, US
May 29 C ACT Midweek Series: The Pinnacle
Hawker, ACT, AU
May 29 C Camp Hill - Whites Hill Reserve - Secondary Series #2
Camp Hill, QLD, AU
May 29 C SOS Summer Series No1
Sible Hedingham, Essex, GB
May 29 C Balbriggan Schools Introductory Event, Ardgillan Castle Demesne
Savoy Cottages, County Dublin, IE
May 29 C Pays Aix Orientation Tour - Etape n°4
Bouches-du-Rhône, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
May 30 B 4 jours de Romandie/43è Sensler OL 1
Schmitten, Freiburg, CH
May 30 C Thursday Evening Four 2019
Ballykelly, Limavady, GB
May 30 C Summer series 5
Troutbeck, Cumbria, GB
May 30 C KOC Kimbrook
Kimberley, BC, CA
May 30 B Régionale Moyenne Distance
La Thuile, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
May 31 A Championnat de France de Relais-sprint
Le Bourget-du-Lac, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
May 31 C Sprint Open Savoie
Le Bourget-du-Lac, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
May 31 – Jun 2 A 24-h Thuringian Orienteering Relay 20
Trockenborn-Wolfersdorf, Thüringen, DE
May 31 – Jun 2 B 4 jours de romandie/Walliser OL / Romandie/31è CO de la Riviera / Romandie/
Susten, Wallis, CH
May 31 – Jun 2 C RMOC & LROC Advanced Practice Courses 3
Laramie, WY, US
May 31 – Jun 3 C Ireland WOC 2019 Training Camp 1
Sarpsborg, Østfold, NO
June 2019dist (mi)
Jun 1 B 4 jours de Romandie/31è CO de la Riviera
Vex, Valais, CH
Jun 1 C Pleasant Lake State Forest 4
Gouverneur, NY, US
Jun 1 A Championship Trentino-Alto Adige, Middle
Castelrotto, Trentino-Alto Adige, IT
Jun 1 C Game Day: Monopoly Rogaine 10
Gouverneur, NY, US
Jun 1 C St Virgils - Hobart Saturday Series #3
Austins Ferry, TAS, AU
Jun 1 C ACT Metro Series: Junior League #5, Map Mates #4, Aranda Snow Gums 1
Dunlop, ACT, AU
Jun 1 B Return to the Ridge 14
Pound Ridge, NY, US
Jun 1 C Spruce Woods (Hog's Back)
Winnipeg, MB, CA
Jun 1 A Manufaktura Český pohár, INOV-8 CUP - žebříček A, žebříček B-Čechy západ, o
Skalka u Doks, Liberecký kraj, CZ
Jun 1 B Žebříček B-Čechy východ, oblastní žebříček
Větrný Jeníkov, Kraj Vysočina, CZ
Jun 1 B Žebříček B-Morava, oblastní žebříček
Otaslavice, Olomoucký kraj, CZ
Jun 1 A Mistrovství ČR v MTBO na krátké trati, Český pohár MTBO – 4. kolo
Chotěvice, Královéhradecký kraj, CZ
Jun 1 C SOS Hills District - Carlingford
Carlingford, NSW, AU
Jun 1 C SOS Northside - Lindfield 1
Lindfield, NSW, AU
Jun 1 C SBOC - Summer League 5
Oxwich, Swansea, GB
Jun 1 C HH Saturday League
St Albans, Hertfordshire, GB
Jun 1 C NGOC League 6 1
Brimscombe, Gloucestershire, GB
Jun 1 C POTOC park series 1
Stoke-on-Trent, England, GB
Jun 1 B NI Sprint & Middle Distance
Coleraine, Northern Ireland, GB
Jun 1 C DFOK NW Kent 4
Dartford, Kent, GB
Jun 1 C SO Park O 1 - Warden Park Academy (followed by SO AGM)
Cuckfield, West Sussex, GB
Jun 1 C SBOC 2x2 Relays
Oxwich, Swansea, GB
Jun 1 C Alvaston Park
Derby, England, GB
Jun 1 C INT Local Events in Edinburgh and The Lothians
East Calder, West Lothian, GB
Jun 1 C Summer Series 2
St Austell, Cornwall, GB
Jun 1 C Explore the Parks
Nottingham, England, GB
Jun 1 C Wessex Summer series Score event
Woodfalls, Wiltshire, GB
Jun 1 C Summer LOP - Exhibition Park
Newcastle upon Tyne, Tyne and Wear, GB
Jun 1 C ROC - Rotary Sunshine Camp 7
Rush, NY, US
Jun 1 C Sunrise-O - Score at Richfield Heritage Preserve 1
Richfield, OH, US
Jun 1–2 A 24-hours Relay of Thuringia
Leipzig, Sachsen, DE
Jun 1–2 A Championnat de France de Relais / Longue Distance (WRE)
Aillon-le-Jeune, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 2 C Cork Summer League, Rostellan Wood
County Cork, IE
Jun 2 C 9. Baselbieter Bike-OL = ABGESAGT!
Birsfelden, Basel-Landschaft, CH
Jun 2 C QOC Jug Bay 8
Lothian, MD, US
Jun 2 C Midland MTBO Bredon near Tewkesbury 1
Bredon, Worcestershire, GB
Jun 2 A Relay of the Dolomites
Castelrotto, Trentino-Alto Adige, IT
Jun 2 C 8. Argus OBikers Bike-OL
Niederlenz, Aargau, CH
Jun 2 B 4 jours de Romandie/52ème CO Vaudoise
Froideville, Waadt, CH
Jun 2 C Larch Hills Adventure Run
Salmon Arm, BC, CA
Jun 2 C MelBushO 3 - Brimbank Park, Keilor
Keilor East, VIC, AU
Jun 2 C Mingela Northern Classic - Townsville
Ravenswood, QLD, AU
Jun 2 C The 45th Annual Great NOSH Footrace 2
East Lindfield, NSW, AU
Jun 2 C NEOC: Nobscot Reservation 8
Sudbury, MA, US
Jun 2 A Lithuanian Orienteering Championships 2019 - Middle 7
Mickūnų seniūnija, Vilniaus apskritis, LT
Jun 2 C BAOC: U.C. Berkeley 5
Berkeley, CA, US
Jun 2 C Spruce Woods (Hog's Back)
Winnipeg, MB, CA
Jun 2 C ACT Classic Series: Jim Sawkins Memorial Handicap, ACT League #6, Mt Jerrab
Karabar, NSW, AU
Jun 2 A Manufaktura Český pohár, INOV-8 CUP - žebříček A, žebříček B-Čechy západ, o
Skalka u Doks, Liberecký kraj, CZ
Jun 2 B Žebříček B-Čechy východ, oblastní žebříček
Větrný Jeníkov, Kraj Vysočina, CZ
Jun 2 B Žebříček B-Morava, oblastní žebříček
Otaslavice, Olomoucký kraj, CZ
Jun 2 A Český pohár MTBO – 5. kolo
Chotěvice, Královéhradecký kraj, CZ
Jun 2 C Wandoan State School, Wandoan
Wandoan, QLD, AU
Jun 2 C Waterloo Plains Sprint, Wandoan
Wandoan, QLD, AU
Jun 2 C Wandoan Golf Course Coaching
Wandoan, QLD, AU
Jun 2 B YHOA Urban League 1
Rotherham, South Yorkshire, GB
Jun 2 C Goldseekers Bush Series #4
Ophir, NSW, AU
Jun 2 B SE Sprint Champs 1
Epsom, Surrey, GB
Jun 2 C NOR summer series 1
North Norfolk District, Norfolk, GB
Jun 2 B SWOA South-West Sprint Championships 3
Exeter, Devon, GB
Jun 2 C Keyne-O, Furzton
Furzton, Milton Keynes, GB
Jun 2 B ESOC bto SOUL6 1
Queensferry, Edinburgh, GB
Jun 2 B 2019 Welsh League Race
Ton Kenfig, Pen-y-bont ar Ogwr, GB
Jun 2 B Culbin - Regional and Moray & Highland Junior Champs
Kintessack, Moray, GB
Jun 2 C LEI Summer League 5
Hinckley, Leicestershire, GB
Jun 2 C Waggaroos local event
Turvey Park, NSW, AU
Jun 2 C Coffs Winter #2
Coffs Harbour, NSW, AU
Jun 2 C Newcastle OY 3 - FENNELL BAY 1
Bolton Point, NSW, AU
Jun 2 C ONB Bathurst-O, Carter's Brook Watershed, Bathurst, NB
Bathurst, NB, CA
Jun 2 C Training Day: Chalks: Mt Crawford Forest
Mount Crawford, SA, AU
Jun 2–3 B Kenine 2-day Classic 3
Kenmare, WA, AU
Jun 2–7 B Texas Junior Orienteering Camp (TJOC) 4
Chico, TX, US
Jun 3 C Cork Summer League, Currabinny Wood
Carrigaline, County Cork, IE
Jun 3 C WIM/WSX Monthly Evening event Wareham
Wareham, Dorset, GB
Jun 3 C ACT Street Series: Lyneham
Lyneham, ACT, AU
Jun 4 C CNOC Summer Evening Series (Urban), Newbridge 2
Newbridge, County Kildare, IE
Jun 4 C CorkO Summer League, Ballincollig Regional Park 1
Ballincollig, County Cork, IE
Jun 4 C London Park Race Series 2019.2: Imperial College
London, England, GB
Jun 4 C SROC summer sprint 3
Lytham St Annes, Lancashire, GB
Jun 4 C MDOC Summer Evening Sprint Event
Hazel Grove, Greater Manchester, GB
Jun 4 C Summer 2019 Street O Series
Welwyn Garden City, Hertfordshire, GB
Jun 4 C BOK Army Championships
Parkend, Gloucestershire, GB
Jun 4 C Wrekin Summer Series 4
Bridgnorth, Shropshire, GB
Jun 4 C Summer Series No 4
Stockton-on-Tees, England, GB
Jun 4 C CO Tour de Sophia -Etape 3
Valbonne, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Jun 5 C CSU Park Series: Pine Banks Park 4
Malden, MA, US
Jun 5 C CascadeOC 2019 Wednesday Evening #2 – Hamlin Park 2
Shoreline, WA, US
Jun 5 C Mistrovství oblasti sprintových štafet
Jihomoravský kraj, CZ
Jun 5 C Wed Evening Training - Jesmond Park
Lambton, NSW, AU
Jun 5 C VICO Determinator #5 - Final! - Thetis West
Victoria, BC, CA
Jun 5 C RMOC CSOL Championship at Peaceful Valley Scout Ranch 2
Elbert, CO, US
Jun 5 C DVOA Ridley Creek State Park 2
Glen Mills, PA, US
Jun 5 C OD Summer Evening Event - Rough Close
Solihull District, West Midlands, GB
Jun 5 C PFO Evening series 1 of 4
Rossendale District, Lancashire, GB
Jun 5 C ESOC Sprintelope 7
Edinburgh, Scotland, GB
Jun 5 C FVO WEE Beecraigs East
,
Jun 5 C BOK Urban Series 6 1
Bradley Stoke, South Gloucestershire, GB
Jun 5 C Poacher 9 - Hemswell
Hemswell, Lincolnshire, GB
Jun 5 C LOC Middle Series 1
South Lakeland District, Cumbria, GB
Jun 5 C GRAMP Summer Series - Foggieton
Cults, Aberdeen City, GB
Jun 5 C Cardiff Park Series 3
Cardiff, Wales, GB
Jun 5 C Challenge Grenoblois Etape 3
Grenoble, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 5 C Départementale Sprint
Cormelles-le-Royal, Normandie, FR
Jun 5 C Pays d'Aix Orientation Tour - Etape n°5
Pertuis, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Jun 5 C Trophée de Saint Quentin en Yvelines
Villebon-sur-Yvette, Île-de-France, FR
Jun 5 C Sprint Cup NWS 4. Lauf
Kaiseraugst, Aargau, CH
Jun 5 C WEE 5
Belfast, Northern Ireland, GB
Jun 5 C ACT Midweek Series: Farrer Ridge
Tuggeranong DC, ACT, AU
Jun 6 C MNOC Members Picnic 2
Minneapolis, MN, US
Jun 6 C KOC Wallinger O-Mazing Race
Kimberley, BC, CA
Jun 6 C LEI Summer League 6
Groby, Leicestershire, GB
Jun 6 C Summer series 6
Egremont, Cumbria, GB
Jun 6 C SEE Kinver Edge South - HOC SEE League
Wyre Forest District, Worcestershire, GB
Jun 6 C Summer Evening (Maprun)
Berry Hill, Gloucestershire, GB
Jun 6 C CLYDE Spring Series #4 Mugdock
Mugdock, Stirling, GB
Jun 6 C Lörracher Stadtlauf 1
Lörrach, Baden-Württemberg, DE
Jun 7 C Victorian Schools Team Nominations 2019 1
West Melbourne, VIC, AU
Jun 7 C Scottish Schools Orienteering Festival
Stirling, Scotland, GB
Jun 7–9 W Alpe Adria Cup 2019
Našice, Osječko-baranjska županija, HR
Jun 7–9 C Orienteering Ottawa Spring Training Weekend 21
Altmar, NY, US
Jun 7–9 B Boston Sprint Camp 21
Boston, MA, US
Jun 7–10 W World Cup Round 1 12
Vantaa, Helsinki, FI
Jun 8 C MTBO 3 Carinyah 2
Lesley, WA, AU
Jun 8 C Coffin Bay
Coffin Bay, SA, AU
Jun 8 C WCOC Hurd State Park 6
East Hampton, CT, US
Jun 8 C OCIN QCARS 1 at Burnet Woods
Cincinnati, OH, US
Jun 8 C Regional ranking
Hradec Králové, Královéhradecký kraj, CZ
Jun 8 C Mistrovství oblasti štafet
Hradec Králové, Královéhradecký kraj, CZ
Jun 8 C Mistrovství oblasti na klasické trati
Nová Dědina, Zlínský kraj, CZ
Jun 8 C Mistrovství oblasti na klasické trati
Křižánky, Kraj Vysočina, CZ
Jun 8 C Mistrovství oblasti na klasické trati
Tálín, Jihočeský kraj, CZ
Jun 8 C Regional ranking
Karlovy Vary, Karlovarský kraj, CZ
Jun 8 C Regional ranking
Karlovy Vary, Karlovarský kraj, CZ
Jun 8 C Regional ranking
Hrabyně, Moravskoslezský kraj, CZ
Jun 8 C Mistrovství oblasti štafet (žáci)
Hrabyně, Moravskoslezský kraj, CZ
Jun 8 C KFO Local Event at Dunnikier Park
Kirkcaldy, Fife, GB
Jun 8 C Saturday Morning One 2019
Castlerock, Coleraine, GB
Jun 8 B Poole Out of Town Race
Poole, England, GB
Jun 8 C SO Park O 2 - St Anns Well Gardens, Hove
Hove, England, GB
Jun 8 C SWOC Summer Series 2 (SWOC League 6)
Libanus, Powys, GB
Jun 8 B Tadcaster Urban Event 1
Tadcaster, North Yorkshire, GB
Jun 8 C Holmebrook Valley Park
Chesterfield, Derbyshire, GB
Jun 8 C Aire Local Event
Bradford, West Yorkshire, GB
Jun 8 C Saturday Series 8
Sheffield, South Yorkshire, GB
Jun 8 C TASO 4
Vouziers, Grand Est, FR
Jun 8 C Juin O'Larzac
Cornus, Occitanie, FR
Jun 8 A Manche de la Coupe de France de Raid Orientation - Raid O'bivwak
La Chapelle-en-Vercors, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 8 C Départementale Moyenne Distance
Sérénac, Occitanie, FR
Jun 8 C Scout Family Event, Ardgillan Castle Demesne
Savoy Cottages, County Dublin, IE
Jun 8 C Launceston Winter Sprint Extravaganza - Race 1 - Queechy High School
Norwood, TAS, AU
Jun 8–9 A Creswick Diggings 3-Day 1
Creswick, VIC, AU
Jun 8–9 A Coventry Weekend of Orienteering (UKOL) / (UKOL) (UKUL) (WMOA Urban League 4
Coventry, West Midlands, GB
Jun 8–9 C Raid découverte O'bivwak
La Chapelle-en-Vercors, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 8–9 C Pfingststaffel
Bürchen, Valais, CH
Jun 8–10 B Queens Birthday 3 Days 6
Big Hill, NSW, AU
Jun 9 C Cork Summer League, Marlogue Wood
County Cork, IE
Jun 9 C BMBO Event 6 - The Tywi Forest 3
Abergwesyn, Powys, GB
Jun 9 C Passchendaele State Forest, west of Stanthorpe
Passchendaele, QLD, AU
Jun 9 B TAFE Alanvale Campus - Tas Sprint Championships Double Sprint - OST 7
Newnham, TAS, AU
Jun 9 C SVO Colonel Denning 8
Newville, PA, US
Jun 9 C NavDash 5 Russells Gully / Brigadoon 3
Brigadoon, WA, AU
Jun 9 B The Sandmine/Broccoli Hill OY
Coffin Bay, SA, AU
Jun 9 C Tri-O: Bruce Park, Assiniboine Park & Forest
Winnipeg, MB, CA
Jun 9 C Regional ranking
Malé Kyšice, Středočeský kraj, CZ
Jun 9 C Regional ranking
Karlovy Vary, Karlovarský kraj, CZ
Jun 9 C Simon Peck Summer Series event 1
Haverhill, Suffolk, GB
Jun 9 B SAX Regional 1
Denstroude, Kent, GB
Jun 9 B Cumbrian Galoppen - Threlkeld
Threlkeld, Cumbria, GB
Jun 9 C Priory Park Local event
St Neots, Cambridgeshire, GB
Jun 9 C NWO Relay
Vale of White Horse District, Oxfordshire, GB
Jun 9 B Jamie Stevenson Trophy
Kingussie, Highland, GB
Jun 9 C Try Orienteering
Dorking, Surrey, GB
Jun 9 C Départementale Moyenne Distance
Cornus, Occitanie, FR
Jun 10 B 49. Zuger Frühling OL
Hünenberg, Zug, CH
Jun 10 B Queens Birthday 3 Days - 2019 SL7 Western Sydney University entry only 2
Campbelltown, NSW, AU
Jun 10 C The Tadpole
Wangary, SA, AU
Jun 10 C Pure Gold! Creswick Diggings 3-Day, Race 3 / The Bah Humbug Sprint
Creswick, VIC, AU
Jun 10 C LEI Summer League 7
Donisthorpe, Leicestershire, GB
Jun 10 C juin O'Larzac
Cornus, Occitanie, FR
Jun 10 C Challenge LOCO n°2
Greffeil, Occitanie, FR
Jun 10 B Passage de Balises de Couleur
Jumièges, Normandie, FR
Jun 11 C CNOC Summer Evening Series, Curragh (Lumville Crossroads) 2
County Kildare, IE
Jun 11 C CorkO Summer League, Doneraile Forest Park 1
County Cork, IE
Jun 11 C Night Nav - Chapel Hill (Cicada Park)
Chapel Hill, QLD, AU
Jun 11 C London Park Race Series 2019.3: TBC (SLOW) 1
London, England, GB
Jun 11 C OLOU GoGo Summer Series #5 - U of L 1
U of L Belknap Campus
Jun 11 C MV Summer Series 1
Sutton, Greater London, GB
Jun 11 C CO Tour de Sophia -Etape 4
Valbonne, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Jun 11 C CorkO Summer League, Currabinny Wood
County Cork, IE
Jun 11 C Summer 2019 Street O Series
Welwyn Garden City, Hertfordshire, GB
Jun 11 C Wrekin Summer Series 5
Stanmore, Shropshire, GB
Jun 11 C NWO Summer Street O Series
Hilmarton, Wiltshire, GB
Jun 11 C TVOC Summer Series
Penn, Buckinghamshire, GB
Jun 12 C Northshore Inaugral Urban Adventure - Townsville
Burdell, QLD, AU
Jun 12 C 1. Berner Abendlauf
Burgdorf, Bern, CH
Jun 12 C ACT Midweek Series: Bruce Ridge 1
O'Connor, ACT, AU
Jun 12 C Moonlight Madness #3 1
Pyrmont, NSW, AU
Jun 12 C DVOA Fort Washington 4
Fort Washington, PA, US
Jun 12 C Wed Evening Training - The Tank Paddock
Minmi, NSW, AU
Jun 12 C Départementale Sprint
Ifs, Normandie, FR
Jun 12 C Pays d'Aix Orientation Tour - Etape n°6
Pertuis, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Jun 12 C Challenge Grenoblois Etape 4
Saint-Martin-d'Uriage, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 12 C Trophée de Saint Quentin en Yvelines
Méré, Île-de-France, FR
Jun 12 C Spring - O 5
Knaresborough, North Yorkshire, GB
Jun 12 C WEE 6
Antrim, Northern Ireland, GB
Jun 12 C OD Summer Evening Event - Brueton Park
Solihull, West Midlands, GB
Jun 12 C PFO Evening Series 2 of 4
Burnley District, Lancashire, GB
Jun 12 C ELO SprintELOpe 8
Haddington, East Lothian, GB
Jun 12 C SBOC - Summer League 6
Merthyr Mawr, Bridgend, GB
Jun 12 C FVO WEE Tulliallan
Kincardine, Fife, GB
Jun 12 C Poacher 10 - Scunthorpe Central Park
Scunthorpe, North Lincolnshire, GB
Jun 12 C Summer Eveing Event Castle Park Frodsham
Frodsham, Cheshire West and Chester, GB
Jun 12 C LOC Middle Series 2
South Lakeland District, Cumbria, GB
Jun 12 C SROC scout and guide championships
Goosnargh, Lancashire, GB
Jun 12 C GRAMP Summer Series - Tollo Hill
Banchory Devenick, Aberdeenshire, GB
Jun 12 C Summer Evening (urban race)
Dursley, Gloucestershire, GB
Jun 12 C MDOC Countryside Score event (2)
Lower Peover, Cheshire West and Chester, GB
Jun 12 C SOS Summer Series No2 1
Colchester, Essex, GB
Jun 12 C Aire Summer Sprint League
Leeds, West Yorkshire, GB
Jun 12 C Evening event
Sheffield, South Yorkshire, GB
Jun 13 C 1. impOLs OL
Lohn-Ammannsegg, Solothurn, CH
Jun 13 C KOC Kettle Lake
East Kootenay C, BC, CA
Jun 13 C Summer series 7
South Lakeland District, Cumbria, GB
Jun 14 C Victorian Secondary Schools Orienteering Championships 1
Little River, VIC, AU
Jun 15 B Rogaine Ireland 2019, Wicklow Mountains 1
County Wicklow, IE
Jun 15 C UTas Sandy Bay - Hobart Saturday Series #4
Dynnyrne, TAS, AU
Jun 15 C CascadeOC 2019 Ultimate Orienteer #8 – Riverside State Park (Classic) 5
Nine Mile Falls, WA, US
Jun 15 B Žebříček B-Čechy západ
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj, CZ
Jun 15 B Žebříček B-Morava, žebříček B-Čechy východ, oblastní žebříček
Vranov, Jihomoravský kraj, CZ
Jun 15 C SOS Hills District - Castle Hill
Castle Hill, NSW, AU
Jun 15 C SOS Northside - Ingleside 1
Ingleside, NSW, AU
Jun 15 B ROC - Rochester Map Adventure 6
Rochester, NY, US
Jun 15 C IKO Local - Grays Point
Grays Point, NSW, AU
Jun 15 B Régionale Moyenne Distance Urbaine
Charente-Maritime, Nouvelle-Aquitaine, FR
Jun 15 C Départementale Sprint
Charente-Maritime, Nouvelle-Aquitaine, FR
Jun 15 B Passage de Balises de Couleur
Saint-Michel, Hauts-de-France, FR
Jun 15 B Régionale MD - Week-End O ChampDuF
Bellefosse, Grand Est, FR
Jun 15 C Challenge savoyard
Saint-Jean-d'Arvey, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 15 C O'Plateau
Hauteville-Lompnes, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 15 B Régionale Moyenne Distance
Besançon, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Jun 15 B Régionale CO à VTT Moyenne Distance
Mellecey, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Jun 15 C Coupe du jura - Mass Start
Prémanon, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Jun 15 B Régionale Moyenne Distance
Saint-Michel, Hauts-de-France, FR
Jun 15 C Saturday Morning Two 2019
,
Jun 15 C ParkO- Wimpole Estate
Arrington, Cambridgeshire, GB
Jun 15 C Brampton Urban Event
Brampton, Cumbria, GB
Jun 15 C ESOC Local Events in Edinburgh and the Lothians
Edinburgh, Scotland, GB
Jun 15 C Carsington Pastures 50th Anniversary Event - Closed Event - DVO Members onl 1
Derbyshire Dales District, Derbyshire, GB
Jun 15 C Junior League 6
Knaresborough, North Yorkshire, GB
Jun 15 C park series 2
Stoke-on-Trent, England, GB
Jun 15 C OY5 - Middle Champs - Maidenwell
Maidenwell, QLD, AU
Jun 15 C Wessex Region Summer Series and League 1
Southampton, England, GB
Jun 15 C Explore the Parks
Bramcote, Nottinghamshire, GB
Jun 15 C Saltwell Park Sprint
Gateshead, Tyne and Wear, GB
Jun 15 C EBOR Summer Series
York, England, GB
Jun 15 C SnookerO (score event with a twist) and Park-O- Wimpole Estate
Arrington, Cambridgeshire, GB
Jun 15 B 49. Bündner OL-Weekend
Tschierv, Grischun, CH
Jun 15 C Eagle Pass/MacPherson
Revelstoke, BC, CA
Jun 15–16 B Rogaining Cup 1
Зеленое, Minskaja voblasć, BY
Jun 15–16 W Jukola Venla 2019 48
Kangasala, Tampere, FI
Jun 15–16 C WARA Winter 24hr Rogaine 1
Rottnest Island, WA, AU
Jun 15–16 C Nitrogaine V 8
Waterford Township, MI, US
Jun 15–16 A 2019 OUSA Trail-O Nationals 1
Andover, MA, US
Jun 15–16 B 2 jours en forez
La Chapelle-en-Lafaye, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 15–16 A BOK Blast Day 1 (UKUL) / 2 (SEOUL) 2
Stoke Gifford, South Gloucestershire, GB
Jun 16 B 42. Luzerner OL
Sempach, Luzern, CH
Jun 16 C Cork Summer League, Curragh Wood
County Cork, IE
Jun 16 C ONB Rockwood Mini ROGAINE VII 2
Saint John, NB, CA
Jun 16 C BAOC: Oyster Bay 6
San Leandro, CA, US
Jun 16 C CascadeOC 2019 Ultimate Orienteer #9 – Fishtrap Lake (Ultralong) 9
Sprague, WA, US
Jun 16 C NEOC: Houghton's Pond with picnic & meeting 7
Milton, MA, US
Jun 16 C Fingal Summer Series, Dalgan Park
County Meath, IE
Jun 16 C LAOC Mt. Pinos 4
Frazier Park, CA, US
Jun 16 C Avondale
Lyndhurst, NSW, AU
Jun 16 C Highlands Forest Series #3
Narellan Vale, NSW, AU
Jun 16 B Žebříček B-Čechy západ, mistrovství oblasti
Mariánské Lázně, Karlovarský kraj, CZ
Jun 16 B Žebříček B-Morava, žebříček B-Čechy východ
Vranov, Jihomoravský kraj, CZ
Jun 16 C EMPO - Partridge Run WMA 5
Berne, NY, US
Jun 16 C Goldseekers Club Activity
Orange, NSW, AU
Jun 16 C Waggaroos-AWOC Interclub #4
Rowan, NSW, AU
Jun 16 C Newcastle OY 4 - RYHOPE
Ryhope, NSW, AU
Jun 16 B Régionale LD - Week-End O ChampDuF
Belmont, Grand Est, FR
Jun 16 B Championnat de ligue Sprint - C2
Paris, Île-de-France, FR
Jun 16 C Challenge O Paris 2019 - C3
Paris, Île-de-France, FR
Jun 16 B Challenge O'Précision - Temp'O
Casteljaloux, Nouvelle-Aquitaine, FR
Jun 16 B Championnat de Ligue CO à VTT Longue Distance
Givry, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Jun 16 C Départementale Moyenne Distance
Haute-Garonne, Occitanie, FR
Jun 16 B O'Alpine
Le Dévoluy, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Jun 16 C 2 jours en Forez O Score
La Chapelle-en-Lafaye, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 16 B Allestree Urban Event, EMUL 2019 2
Derby, England, GB
Jun 16 A Gateshead/Newcastle Urban 1
Gateshead, Tyne and Wear, GB
Jun 16 C NOR summer series 2
Norwich, Norfolk, GB
Jun 16 C Devon Relays 2
Knightshayes, Devon, GB
Jun 16 B SOS The Naze 1
Walton-on-the-Naze, Essex, GB
Jun 16 B Horwich Festival of Racing 1
Bolton, Greater Manchester, GB
Jun 16 C OCOUL 3
Armagh, Northern Ireland, GB
Jun 16 B Keppernach & Achagour
,
Jun 16 A BOK Blast 1
Thornbury, South Gloucestershire, GB
Jun 18 C CNOC Summer Evening Series, Hollywood 1
Hollywood, County Wicklow, IE
Jun 18 C CorkO Summer League, Warrenscourt Wood 1
County Cork, IE
Jun 18 C London Park Race Series 2019.4: Highgate Wood and Queens Wood (LOK) 1
London, England, GB
Jun 18 C CO Tour de Sophia -Etape 5
Valbonne, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Jun 18 C SROC summer sprint 4
South Ribble District, Lancashire, GB
Jun 18 C Wrekin Summer Series 6
Alveley, Shropshire, GB
Jun 18 C SEE Lickey - HOC SEE League
Lickey, Worcestershire, GB
Jun 18 C Summer Series No 5
Pinchinthorpe, Redcar and Cleveland, GB
Jun 19 C 1. Engadiner Abend OL
Scuol, Graubünden, CH
Jun 19 C DVOA Hibernia County Park 2
Coatesville, PA, US
Jun 19 C ACT Midweek Series: Mt Majura West
Watson, ACT, AU
Jun 19 C Wed Evening Training - Brush Creek (West)
Edgeworth, NSW, AU
Jun 19 C WEE 7
,
Jun 19 C Challenge Grenoblois Etape 5
Grenoble, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 19 C Trophée de Saint Quentin en Yvelines
Yvelines, Île-de-France, FR
Jun 19 C OD Summer Evening Event - Hartshill Hayes
Hartshill, Warwickshire, GB
Jun 19 C PFO Evening Series 3 of 4
Colne, Lancashire, GB
Jun 19 C ESOC Sprintelope 9
Livingston, West Lothian, GB
Jun 19 C SBOC - Summer League 7
Swansea, Wales, GB
Jun 19 C LEI Summer League 8
Nanpantan, Leicestershire, GB
Jun 19 C FVO WEE Duncraggan
,
Jun 19 C Poacher 11 - Cleethorpes CP
Cleethorpes, North East Lincolnshire, GB
Jun 19 C Summer series 3
Falmouth, Cornwall, GB
Jun 19 C Aire Summer Sprint League
Bradford, West Yorkshire, GB
Jun 19 C LOC Middle Series 3
Far Sawrey, Cumbria, GB
Jun 19 C GRAMP Summer Series - Balmedie
Balmedie, Aberdeenshire, GB
Jun 19 C Cardiff Park Series 4 1
Cardiff, Wales, GB
Jun 19 C TVOC Summer Series
Oxford, England, GB
Jun 19–20 C Sydney West Schools Orienteering (primary)
Castle Hill, NSW, AU
Jun 20 A Máze-løpet
Maze, Finnmark, NO
Jun 20 C MNOC Summer Adventure Run #1 2
Plymouth, MN, US
Jun 20 C Chermside - 7th Brigade Park - Secondary Series #3
Geebung, QLD, AU
Jun 20 C SO Park O 3 - Goffs Park, / Crawley 1
Crawley, West Sussex, GB
Jun 20 C Summer series 8
Loweswater, Cumbria, GB
Jun 20 C MDOC Summer Evening Event
Brereton Heath, Cheshire East, GB
Jun 20 C CLYDE Spring Series #5 Auchengillan
Blanefield, Stirling, GB
Jun 20–23 W 2. Carinthian Lake Cup & United World Games 1
Villach, Kärnten, AT
Jun 20–24 A TAKAS 2019 10
Čižiškiai, Marijampolės apskritis, LT
Jun 20–27 A Calabria Orienteering
Scalea, Calabria, IT
Jun 21 C Sydney West Schools Orienteering (secondary)
Castle Hill, NSW, AU
Jun 21 C Tollymore Weekend Urban Race
Newry, Northern Ireland, GB
Jun 21–23 A Midnattsolgaloppen
Alta, Finnmark, NO
Jun 22 C 37. UBOL-Staffel (Regionen-Sprintstaffel)
Zürich, CH
Jun 22 C Spruce Woods (Cypress River Sand Hills)
Winnipeg, MB, CA
Jun 22 C ACT Metro Series: Junior League #7, Black Mountain
Acton, ACT, AU
Jun 22 C OCIN QCARS 2 at Sharon Woods 3
Sharonville, OH, US
Jun 22 A Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati (kvalifikace)
Velké Svatoňovice, Královéhradecký kraj, CZ
Jun 22 C RMOC Camp Elim 3
Woodland Park, CO, US
Jun 22 C SOS Term Finale - Cherrybrook 1
Cherrybrook, NSW, AU
Jun 22 C Ultrasprint - Cassamity Park, Ferny Grove - EODS Event 7
Ferny Hills, QLD, AU
Jun 22 C ZOMB'IN THE DARK
Marcy-l'Étoile, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 22 C The Domain - Hobart Saturday Series #5
Queens Domain, TAS, AU
Jun 22 B WIM SEOUL Urban Event - Ringwood 1
Ringwood, Hampshire, GB
Jun 22 C Beginners, Families and Schools Events
Birmingham, West Midlands, GB
Jun 22 C Hall Leys Park
Matlock, Derbyshire, GB
Jun 22 B NI Colour Series 3
Dromara, Banbridge, GB
Jun 22 C Aire Local Event
Ilkley, West Yorkshire, GB
Jun 22 C Saturday Series - Queens Park (Heywood)
Rochdale, Greater Manchester, GB
Jun 22 A Český pohár MTBO – 6. kolo
Gemeinde Zwettl-Niederösterreich, Niederösterreich, AT
Jun 22 B YHOA Urban League Middle Distance (p.m) / Sprint Championships (a.m.) and Y 1
Gainsborough, Lincolnshire, GB
Jun 22–23 A Nationale Sud-Ouest - Moyenne/Longue Distance
Lège-Cap-Ferret, Nouvelle-Aquitaine, FR
Jun 22–23 A Nationale Nord-Est - Moyenne Distance / Longue Distance (WRE)
Trépot, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Jun 22–23 B Sprint Scotland Weekend 1
Bo'ness, Falkirk, GB
Jun 23 C Cork Summer League, Corrin Hill Wood
County Cork, IE
Jun 23 B KOC Round the Mountain 1
Kimberley, BC, CA
Jun 23 C MelBushO 4 - You Yangs Regional Park
Little River, VIC, AU
Jun 23 C Nortthshore Cros-Country
Burdell, QLD, AU
Jun 23 C Cuckoo Hill - Launceston Local Series #3
Cuckoo, TAS, AU
Jun 23 C Bush 5 Malmalling SW Middle Distance OY 2
Sawyers Valley, WA, AU
Jun 23 C Mount Dutton
Coulta, SA, AU
Jun 23 C Spruce Woods (Cypress River Sand Hills)
Winnipeg, MB, CA
Jun 23 C Sprague Brook Park 4
Glenwood, NY, US
Jun 23 A Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati (finále)
Velké Svatoňovice, Královéhradecký kraj, CZ
Jun 23 C DVOA Springton Manor 2
Glenmoore, PA, US
Jun 23 C Sheepstation Creek, Wivenhoe Dam, Bush
Wivenhoe Hill, QLD, AU
Jun 23 C Metro League #3 1
Doonside, NSW, AU
Jun 23 C Women's Coaching Morning - You Yangs
Little River, VIC, AU
Jun 23 C Nationale OL-Fünferstaffel
Teufen, Zürich, CH
Jun 23 C Simon Peck Summer Series event 2
Lowestoft, Suffolk, GB
Jun 23 B 2019 Welsh League Event
Tregaron, Ceredigion, GB
Jun 23 B East Midlands Sprint Championships 2019 and East Midlands Urban League 2019 1
Witham Saint Hughs, Lincolnshire, GB
Jun 23 C CHIG GLOSS event 1
Waltham Abbey, Essex, GB
Jun 23 C Chairman's SW Summer Relay
Taunton, Somerset, GB
Jun 23 A Český pohár MTBO – 7. kolo
Gemeinde Zwettl-Niederösterreich, Niederösterreich, AT
Jun 23 B Regional event
Chop Gate, North Yorkshire, GB
Jun 23–29 W WTOC 2019 2
Idanha a Nova, Castelo Branco, PT
Jun 24 C ACT Street Series: Griffith-Narrabundah
Griffith, ACT, AU
Jun 25 C CorkO Summer League, Corrin Hill Wood
County Cork, IE
Jun 25 C London Park Race Series 2019.5: Lordship Lane Recreation Ground and Downhil 1
London, England, GB
Jun 25 C OLOU GoGo Summer Series #6 - E.P. Sawyer Lakeland 1
Sawyer Hayes Center E.P. Sawyer Park
Jun 25 C MV Summer Series 1
Sutton, Greater London, GB
Jun 25 C Summer Evening Event Arrowe Park
Birkenhead, Merseyside, GB
Jun 25 C Wrekin Summer Series 7
Shrewsbury, Shropshire, GB
Jun 25 C TVOC Summer Series
Wallingford, Oxfordshire, GB
Jun 25 B České akademické hry
Brno, Jihomoravský kraj, CZ
Jun 25 C Summer 2019 Street O Series
Hatfield, Hertfordshire, GB
Jun 25 C Surrey Schools & Youth Orienteering Festival 1
Albury, Surrey, GB
Jun 26 C Abend OL, ASJM-Schülerlauf
Birmenstorf, Aargau, CH
Jun 26 C Mistrovství oblasti štafet
Jihomoravský kraj, CZ
Jun 26 C DVOA Green Lane Park 2
Perkiomenville, PA, US
Jun 26 C CascadeOC 2019 Wednesday Evening #3 – Lake Wilderness Park 2
Maple Valley, WA, US
Jun 26 C Wed Evening Training - Blue Gum Hills
Minmi, NSW, AU
Jun 26 C Sydney South West Schools Orienteering (secondary)
Mittagong, NSW, AU
Jun 26 C Spring - O 6
Borough of Harrogate, North Yorkshire, GB
Jun 26 C Sutton Park Round the Gates Run & Colour Coded Event
Birmingham District, West Midlands, GB
Jun 26 C WEE 8
Ballyclare, Newtownabbey, GB
Jun 26 C PFO Evening Series 4 of 4
Tockholes, Blackburn with Darwen, GB
Jun 26 C SBOC - Summer League 8
Merthyr Mawr, Bridgend, GB
Jun 26 C BOK Urban Series 7
Bristol, England, GB
Jun 26 C Aire Summer Sprint League
Leeds, West Yorkshire, GB
Jun 26 C LOC Middle Series 4
Kentmere, Cumbria, GB
Jun 26 C GRAMP Summer Series - Crathes
Crathes, Aberdeenshire, GB
Jun 26 C INT SprINTelope 10
Edinburgh, Scotland, GB
Jun 26 C Lincs Urban League
Sleaford, Lincolnshire, GB
Jun 26 B České akademické hry
Střelice, Jihomoravský kraj, CZ
Jun 26 C FVO WEE Beecraigs West
Torphichen, West Lothian, GB
Jun 26–29 W European Youth Orienteering Championships 2019 5
Hrodna, BY
Jun 26–29 C Arctic Midnight Orienteering 2019 4
Ilulissat, Qaasuitsup Kommune, GL
Jun 27 C MNOC Summer Adventure Run #2 2
Minneapolis, MN, US
Jun 27 C 2. impOLs OL
Gänsbrunnen, Solothurn, CH
Jun 27 C LEI Summer League 9
Leicester, England, GB
Jun 27 C Summer series 9
High Wray, Cumbria, GB
Jun 27 C Summer Evening (Maprun)
Whitchurch, Herefordshire, GB
Jun 27–29 W Orienteering Tyrol 8
Steinach am Brenner, Tirol, AT
Jun 28 B JOK Chasing Sprint 1
Falkirk, Scotland, GB
Jun 28–30 W ASOM 1
Gent, Vlaanderen, BE
Jun 28–30 A Silesia O-Cup
Katowice, śląskie, PL
Jun 28–30 W Norsk O Festival 1
Larvik, Vestfold, NO
Jun 28–30 A Cena střední Moravy
Olomouc, CZ
Jun 29 C WCOC Summer BBQ, Sprints and Meeting 12
Canton, CT, US
Jun 29 C Défi Montignon
Fontainebleau, Île-de-France, FR
Jun 29 C Départementale Moyenne Distance
Jarrier, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 29 C ParkO - Everton Hills - EODS - Event 8
Everton Hills, QLD, AU
Jun 29 C Adams-Avery & BOK Junior Relays
Bristol, England, GB
Jun 29 C park series 3
Stoke-on-Trent, England, GB
Jun 29 C DFOK KOL 10
Gravesham District, Kent, GB
Jun 29 C SO Park O 4 - Hove Park
Hove, England, GB
Jun 29 C Darley Park
Derby, England, GB
Jun 29 C Summer Series 4
Liskeard, Cornwall, GB
Jun 29 C Summer Series Event
Bournemouth, England, GB
Jun 29 C Explore the Parks
Ruddington, Nottinghamshire, GB
Jun 29 C Saturday Series 9
Sheffield, South Yorkshire, GB
Jun 29 C Saturday Series - Chadderton Hall Park
Chadderton, Greater Manchester, GB
Jun 29 C SROC club picnic
South Lakeland District, Cumbria, GB
Jun 29 C ELO Local Events in Edinburgh and the Lothians
Dunbar, East Lothian, GB
Jun 29–30 A MTBO Score National Championship 1
Monyash, Derbyshire, GB
Jun 29–30 B Fonthill,Lemont - OST 8 / Fonthill, Lemont - OST 9 (new mapped area)
Lemont, TAS, AU
Jun 29–30 B Atlantic'O : Régionale Moyenne Distance / Sprint / Longue Distance
Vieux-Boucau-les-Bains, Nouvelle-Aquitaine, FR
Jun 29–30 A Challenge National des Ecoles de CO - Zone Nord-Est
Corcieux, Grand Est, FR
Jun 29–30 C 16ème Défi de la Pierre Percée
Saint-Martin-des-Besaces, Normandie, FR
Jun 29–30 C Shorts Weekend Day 1/2
Cardiff, NSW, AU
Jun 29–30 A Dunakanyar MTBO 1
Kismaros, Pest, HU
Jun 30 C Cork Summer League, Glenbower Wood
County Cork, IE
Jun 30 C MTBO 4 Kalamunda (The Dell) 2
Hacketts Gully, WA, AU
Jun 30 A Schweizer Meisterschaft im Staffel-OL (SOM) 2
Hunzenschwil, Aargau, CH
Jun 30 C GLOSS 2019: Osterley Park 1
Isleworth, Greater London, GB
Jun 30 C Indoor Outdoor Double Sprint Monash Clayton (Info only) 1
Clayton, VIC, AU
Jun 30 C Ningi MTBO
Ningi, QLD, AU
Jun 30 C Sydney Metro League #1 2
Hunters Hill, NSW, AU
Jun 30 B Régionale Longue Distance
Jarrier, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Jun 30 C Départementale Moyenne Distance
Aubure, Grand Est, FR
Jun 30 C Départementale Longue Distance
Plappeville, Grand Est, FR
Jun 30 C Challenge LOCO n°3
Lézignan-Corbières, Occitanie, FR
Jun 30 C Départementale Longue Distance
Lisle-sur-Tarn, Occitanie, FR
Jun 30 C Départementale Moyenne Distance
Échenoz-la-Méline, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Jun 30 C Départementale CO à VTT Moyenne Distance
Échenoz-la-Méline, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Jun 30 C Waggaroos local event
Moorong, NSW, AU
Jun 30 B EBOR Regional Event (incorporating EBOR Club Championships)
Selby, North Yorkshire, GB
Jun 30 C NOR summer series 3
Holt, Norfolk, GB
Jun 30 C Devon Club Championships 1
Killerton, Devon, GB
Jun 30 B Maroc Regional Event - Potarch
Glassel, Aberdeenshire, GB
Jun 30 C Simon Peck Summer Series event 3
Ipswich, Suffolk, GB
Jun 30 – Jul 4 A 5 Days of Italy 13
Auronzo di Cadore, Veneto, IT
Jun 30 – Jul 5 W Kainuu Orienteering Week 30.6.-5.7.2019 5
Sotkamo, Kajana, FI
July 2019dist (mi)
Jul 1 C ACT Street Series: Watson
Watson, ACT, AU
Jul 2 C Fingal Summer Series, Skerries
Skerries, County Dublin, IE
Jul 2 C CorkO Summer League, Curragh Wood
County Cork, IE
Jul 2 C London Park Race Series 2019.6: TBC
London, England, GB
Jul 2 C Hunter Schools' Champs
Minmi, NSW, AU
Jul 2 C SROC summer sprint 5
Bailrigg, Lancashire, GB
Jul 2 C LEI Summer League 10
Woodhouse Eaves, Leicestershire, GB
Jul 2 C Wrekin Summer Series 8
Atcham, Shropshire, GB
Jul 2 C Summer 2019 Street O Series
Potters Bar, Hertfordshire, GB
Jul 2 C Summer Series No 6
Guisborough, Redcar and Cleveland, GB
Jul 3 C ACT Midweek Series: Mt Rogers
Fraser, ACT, AU
Jul 3 C Wed Evening Training - The Range
Killingworth, NSW, AU
Jul 3 C Sydney South West Schools Orienteering (primary)
Camden, NSW, AU
Jul 3 C OD Summer Evening Event - Coundon Hall Park
Keresley End, West Midlands, GB
Jul 3 C ESOC Sprintelope 11
Edinburgh, Scotland, GB
Jul 3 C SBOC - Summer League 9
Bon-y-maen, Swansea, GB
Jul 3 C BOK Urban Series 8
Yate, South Gloucestershire, GB
Jul 3 C Aire Summer Sprint League
Leeds, West Yorkshire, GB
Jul 3 C LOC Middle Series 5
Haverigg, Cumbria, GB
Jul 3 C Cumbrian Schools
Haverigg, Cumbria, GB
Jul 3 C GRAMP Summer Series - Scolty
Auchattie, Aberdeenshire, GB
Jul 3 C Cardiff Park Series 5
Cardiff, Wales, GB
Jul 3 C Lincolnshire Urban League 2 - Cleethorpes
Cleethorpes, North East Lincolnshire, GB
Jul 3–8 A Czech 5 Days 1
Pilsen, Plzeňský kraj, CZ
Jul 4 C 3. impOLs OL
Inkwil, Bern, CH
Jul 4 C 2. Engadiner Abend OL
Pontresina, Grigioni, CH
Jul 4 C Summer series 10
Cockermouth, Cumbria, GB
Jul 4 C MDOC Summer Evening Event
Nether Alderley, Cheshire East, GB
Jul 4 C SEE Saltwells Nature Reserve - HOC SEE League
Dudley, West Midlands, GB
Jul 4–7 A TATRY ORIENTEERING 2019 / 5 stages / 1
Vysoké Tatry, Prešovský kraj, SK
Jul 5 A Český pohár MTBO – 8. kolo
Zruč-Senec, Plzeňský kraj, CZ
Jul 5–7 A Třemošná 2019
Karlovarský kraj, CZ
Jul 5–8 C Orienteering Victoria Youth Camp - Creswick
Maldon, VIC, AU
Jul 5–12 W World Masters Orienteering Championships 2019 43
Rīga, Riga, LV
Jul 6 A Český pohár MTBO – 9. kolo
Město Touškov, Plzeňský kraj, CZ
Jul 6 C Bush - Bellbird Grove - TBC - EODS Event 9 Finale
Upper Kedron, QLD, AU
Jul 6 B YHOA Urban league
Baildon, West Yorkshire, GB
Jul 6 C DFOK NW Kent 5
Bromley, Greater London, GB
Jul 6 C Carsington Stones Island
Derbyshire Dales District, Derbyshire, GB
Jul 6 C SO Park O 5 - The Hawth, Crawley
Crawley, West Sussex, GB
Jul 6 C Wim/WSX Activate event
East Dorset District, Dorset, GB
Jul 6 C INT Local Events in Edinburgh and The Lothians
Livingston, West Lothian, GB
Jul 6 C Saturday Series - Tandle Hill Country Park
Royton, Greater Manchester, GB
Jul 6 C EBOR Summer Series
Easingwold, North Yorkshire, GB
Jul 6–7 O Saunders Lakeland Mountain Marathon 2
Eden District, Cumbria, GB
Jul 6–12 W Junior World Orienteering Championships 2019 22
Silkeborg, Central Denmark Region, DK
Jul 6–27 C 2019 NAV-X Challenge #3 - 100 Lakes (Tahoe NF) - 3 or 6 Hour Map Trek 5
Nevada City, CA, US
Jul 7 C Cork Mid-Summer League, Ballincollig Regional Park
Ballincollig, County Cork, IE
Jul 7 A O-MARATHON 2019 - Ultralong Mass Start
Folgaria, Trentino-Alto Adige, IT
Jul 7 C Bush Trail Orienteering at Hinterland Regional Park, Gold Coast 1
Mudgeeraba, QLD, AU
Jul 7 C Peter Murrell Nature Reserve - Hobart Local Series #4
Huntingfield, TAS, AU
Jul 7 C Bush 6 Red Hill 1
Red Hill, WA, AU
Jul 7 A Český pohár MTBO – 10. kolo
Město Touškov, Plzeňský kraj, CZ
Jul 7 C DVOA Crows Nest Preserve-French Creek 2
Elverson, PA, US
Jul 7 C LAOC Belmont Shores Urban Discovery (pending)
Long Beach, CA, US
Jul 7 C BAOC: S.F. Presidio 2
San Francisco, CA, US
Jul 7 C Goldseekers Bush Series #5
Orange, NSW, AU
Jul 7 C Sydney Metropolitan Turkey Trot 1
The Ponds, NSW, AU
Jul 7 C Waggaroos-AWOC Interclub #5
Thurgoona, NSW, AU
Jul 7 C Coffs Winter #3
Woolgoolga, NSW, AU
Jul 7 B GRAMP Balmedie - Regional
Balmedie, Aberdeenshire, GB
Jul 7 C Moonraker
Warminster, Wiltshire, GB
Jul 7 B Urban event
Northallerton, North Yorkshire, GB
Jul 7 B SN Urban event
Frimley, Surrey, GB
Jul 7–12 A O'France 2019 20
Mont-Dauphin, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Jul 8 C London Park Race Series 2019.7: Lloyd Park (DFOK)
Croydon, Greater London, GB
Jul 8–14 A Wawel Cup 1
Kraków, małopolskie, PL
Jul 9 C Kilbogget Park
Loughlinstown, County Dublin, IE
Jul 9 C CorkO Summer League, Moanbaun Wood
County Cork, IE
Jul 9 C OLOU GoGo Summer Series #7 - McNeely Lake South 1
McNeely Lake South Entrance
Jul 9 C ROC - Highland Park - Score-O 4
Rochester, NY, US
Jul 9 C Summer Evening Event
Wrexham, Wales, GB
Jul 9 C DFOK Park Race Series
South Croydon, Greater London, GB
Jul 9 C MV Summer Series
Banstead, Surrey, GB
Jul 9 C Wrekin Summer Series 9
Hopton, Shropshire, GB
Jul 9 C NWO Summer Street O Series
Swindon, England, GB
Jul 9 C Summer 2019 Street O Series
London Colney, Hertfordshire, GB
Jul 9 C TVOC Summer Series
Seer Green, Buckinghamshire, GB
Jul 10 C Moonlight Madness #4 1
South Turramurra, NSW, AU
Jul 10 C DVOA Schuylkill Center for Environmental Education 2
Philadelphia, PA, US
Jul 10 C Wed Evening Training - Speers Point Park
Speers Point, NSW, AU
Jul 10 C OD Summer Evening Event - Ryton Pools
Bubbenhall, Warwickshire, GB
Jul 10 C LEI Summer League 11
Market Bosworth, Leicestershire, GB
Jul 10 C SBOC - Summer League 10
Swansea, Wales, GB
Jul 10 C BOK Urban Series 9
Cheddar, Somerset, GB
Jul 10 C Aire Summer Sprint League
Leeds, West Yorkshire, GB
Jul 10 C LOC Middle Series 6
Ormskirk, Lancashire, GB
Jul 10 C INT SprINTelope 12
Edinburgh, Scotland, GB
Jul 10 C MDOC Countryside Score event (3)
New Mills, Derbyshire, GB
Jul 10 C Lincs Urban League
Nettleham, Lincolnshire, GB
Jul 10 C SOS Summer Series No3
Colchester, Essex, GB
Jul 10 C GRAMP Summer Series - Tyrebagger
Kinellar, Aberdeen City, GB
Jul 11 C 3. Engadiner Abend OL
Celerina/Schlarigna, Grigioni, CH
Jul 11 C Summer Evening (urban race)
Gloucester, England, GB
Jul 11–13 A Primiero O Week 2019
Fiera di Primiero, Trentino-Alto Adige, IT
Jul 12–14 A H.S.H Vysočina cup 2
Vysocina Region, CZ
Jul 13 B Bayerische Staffelmeisterschaften 1
Berg, Bayern, DE
Jul 13 C OCIN QCARS 3 at Northern Kentucky University 3
Highland Heights, KY, US
Jul 13 C DVOA Mount Penn - Antietam 2
Reading, PA, US
Jul 13 A WCH Anniversary WMOA Urban League 5
Tamworth, Staffordshire, GB
Jul 13 C Eycott Hill - Local Event
Eden District, Cumbria, GB
Jul 13 C Staunton Harold Reservoir
Melbourne, Derbyshire, GB
Jul 13 C SO Park O 6 - East Court, East Grinstead
East Grinstead, West Sussex, GB
Jul 13 C SWOC Summer Series 3 (SWOC League 7)
Llangynidr, Powys, GB
Jul 13 C Saturday Series Finale Score
Sheffield, South Yorkshire, GB
Jul 13 C Summer LOP - Weetslade
Dudley, Tyne and Wear, GB
Jul 13 C EBOR Summer Series
York, England, GB
Jul 13–14 C CNYO rogaine 18
Sherburne, NY, US
Jul 14 C Cork Mid-Summer League, Inchydoney Sand Dunes
Inchydoney, County Cork, IE
Jul 14 B 5. BayernCup-OL (Mitteldistanz) 1
Schiltberg, Bayern, DE
Jul 14 C BMBO Event 7 - Gilwern 3
Gilwern, Monmouthshire, GB
Jul 14 B TurtleHead Paddle O 5
Milford Charter Township, MI, US
Jul 14 C MelBushO 5 - Yellow Gum Park, Yan Yean
Plenty, VIC, AU
Jul 14 C Wulguru Street-Park-Bush - Townsville
Wulguru, QLD, AU
Jul 14 B Wild Dog Creek - Southern Regional Championship - Badge & OST 10
Buckland, TAS, AU
Jul 14 B BWM Lang 2
Ohlsbach, Baden-Württemberg, DE
Jul 14 C NE Ohio Paddle-O 3
Mogadore, OH, US
Jul 14 C DVOA Mount Penn - Antietam 2
Reading, PA, US
Jul 14 B NGOC League 7
Staunton, Gloucestershire, GB
Jul 14 C Summer series 5
Holywell, Cornwall, GB
Jul 14 C Allerdale Chase
Dockray, Cumbria, GB
Jul 14 C HAVOC GLOSS event
Aveley, Essex, GB
Jul 14–19 W Fin 5 6
Kuopio, North Eastern Savonia, FI
Jul 15 C Österlen's 3-night event 1
Simrishamn N, Skåne län, SE
Jul 15 C Wessex Informal
Bournemouth, England, GB
Jul 16 C CorkO Summer League, Ballyannon Wood
Midleton, County Cork, IE
Jul 16 C Summer 2019 Street O Series
St Albans, Hertfordshire, GB
Jul 16 C Wrekin Summer Series 10
Prees Heath, Shropshire, GB
Jul 17 C DVOA Penn State-Berks 3
Reading, PA, US
Jul 17 C CascadeOC 2019 Wednesday Evening #4 – North SeaTac Park 2
SeaTac, WA, US
Jul 17 C Wed Evening Training - Fassifern Ridge
Fennell Bay, NSW, AU
Jul 17 C OD Summer Evening Event - Whinfield Park
Rugby, Warwickshire, GB
Jul 17 C Aire Summer Sprint League
Leeds, West Yorkshire, GB
Jul 17 C ESOC Sprintelope 13
Edinburgh, Scotland, GB
Jul 17 C GRAMP Summer Series - Dunnottar
Stonehaven, Aberdeenshire, GB
Jul 17 C Cardiff Park Series 6
Rhoose, Vale of Glamorgan, GB
Jul 17 C BOK Urban Series 10
Paulton, Bath and North East Somerset, GB
Jul 17 C Lincolnshire Urban League 4 - Willows and Freshney
Grimsby, North East Lincolnshire, GB
Jul 17 C TVOC Summer Series
Chesham, Buckinghamshire, GB
Jul 17–20 A Bubo cup 2019
Lokve, Nova Gorica, SI
Jul 18 C 4. Engadiner Abend OL
San Maurizio, Grigioni, CH
Jul 18 C LEI Summer League 12
Ashby-de-la-Zouch, Leicestershire, GB
Jul 18 C Summer Evening Event - Allerton Towers Park
Liverpool, Merseyside, GB
Jul 18 C Summer series 11
Cleator Moor, Cumbria, GB
Jul 18 C Summer Evening (Maprun)
Wotton-under-Edge, Gloucestershire, GB
Jul 18–21 A Transylvania Open 2019
Cluj-Napoca, Județul Cluj, RO
Jul 19–21 A City Race euro Tour
Graz, Steiermark, AT
Jul 19–21 A Grand prix Silesia
Olomouc, CZ
Jul 20 B 4. LRL Baden-Württemberg 2
Ostfildern, Baden-Württemberg, DE
Jul 20 C NavDash 6 ECU Mt Lawley Sprint OY 3
Mount Lawley, WA, AU
Jul 20 C OCIN - Ox Bow 2
Elkhart, IN, US
Jul 20 C RMOC Rocky Mountain State Games at Fox Run Regional Park 2
Colorado Springs, CO, US
Jul 20 C ESOC Local Events in Edinburgh and the Lothians
Edinburgh, Scotland, GB
Jul 20 C park series 4
Biddulph, Staffordshire, GB
Jul 20 C Foremark Reservoir
Milton, Derbyshire, GB
Jul 20 C Royal Victoria Country Park Local Event and Barbecue
Netley, Hampshire, GB
Jul 20 C SEE Barr Beacon - HOC SEE League
Aldridge, West Midlands, GB
Jul 20–21 A Ottawa O-Fest 19
Ottawa, ON, CA
Jul 20–21 B YHOA Urban League Sprint / League
Mytholmroyd, West Yorkshire, GB
Jul 21 C Cork Mid-Summer League, Kilbarry Wood
County Cork, IE
Jul 21 C Stringy Bark - Cambridge - Hobart Local Series #5
Cambridge, TAS, AU
Jul 21 B 5. LRL Baden-Württemberg 2
Ostfildern, Baden-Württemberg, DE
Jul 21 C Bush 7 Avon Valley Middle Distance Championships 1
Moondyne, WA, AU
Jul 21 C Highlands Forest Series #4
Appin, NSW, AU
Jul 21 C Casuarina Coastal Reserve
Lee Point, NT, AU
Jul 21 C BAOC: Golden Gate Park 2
San Francisco, CA, US
Jul 21 C Wessex Hardy Relay
Holton Heath, Dorset, GB
Jul 21 C Keyne-O, Willen
Willen Park, Milton Keynes, GB
Jul 21–26 W ORingen 16
Norrköping, Östergötlands län, SE
Jul 21–26 O Azimut Laurentides Junior Orienteering Camp 5
Morin-Heights, QC, CA
Jul 23 C CorkO Summer League, Farran Forest Park 1
County Cork, IE
Jul 23 C ROC - RIT - Score-O 5
Rochester, NY, US
Jul 23 C MV Summer Series
Banstead, Surrey, GB
Jul 23 C LEI Summer League 13
Oadby, Leicestershire, GB
Jul 23 C Wrekin Summer Series 11
Telford, Shropshire, GB
Jul 24 C DVOA Norristown State Hospital 2
Norristown, PA, US
Jul 24 C Wed Evening Training - Barnsley
Holmesville, NSW, AU
Jul 24–28 A BOHEMIA ORIENTEERING 2019 1
Nový Bor, Liberecký kraj, CZ
Jul 24–28 A OOcup/2019 2
Zgornja Sorica, Škofja Loka, SI
Jul 24–28 A Bohemia orienteering
Liberecký kraj, CZ
Jul 26–28 A 2019 Canadian Orienteering Championships 37
Rawdon, QC, CA
Jul 27 C 5. Engadiner Abend OL, 4. Lauf Bü. OL Cup
Silvaplana, Graubünden, CH
Jul 27 C OCIN QCARS 4 at Mt Airy Forest 3
Cincinnati, OH, US
Jul 27 C SOS Northside - Duffys Forest 1
Duffys Forest, NSW, AU
Jul 27 C SOS Hills District - Baulkham Hills
Baulkham Hills, NSW, AU
Jul 27 A QLD Schools Champs / Public Sprint - Redbank Plains SHS
Redbank Plains, QLD, AU
Jul 27–28 W 16th World Rogaining Championships 26
Alp, Catalunya, ES
Jul 27–28 C RMOC Buena Vista Night & Day 3
Buena Vista, CO, US
Jul 27–28 A Qld Schools Orienteering Champs RELAY / Individual Long
Kholo, QLD, AU
Jul 27 – Aug 3 W World & Junior MTB Orienteering Championships 3
Viborg, Central Denmark Region, DK
Jul 28 C Cork Mid-Summer League, Rochestown Woods
Cork, IE
Jul 28 B Royal George - OST 11
Royal George, TAS, AU
Jul 28 C Tewantin MTBO Round 5
Ringtail Creek, QLD, AU
Jul 28 C DVOA Nockamixon State Park 2
Quakertown, PA, US
Jul 28 C MTBO 5 Goat Farm (Darlington) 1
Darlington, WA, AU
Jul 28 C Public bush event - Kholo
Kholo, QLD, AU
Jul 28 – Aug 3 A Scottish 6 Days 2019 58
Crieff, Perth and Kinross, GB
Jul 28 – Aug 4 A 2019 US / IARU Rgn 2 Radio Orienteering (ARDF) Championships 7
Raleigh, NC, US
Jul 31 C Wed Evening Training - Brush Creek (East)
Glendale, NSW, AU
August 2019dist (mi)
Aug 1 C 1. August Sprint Scuol
Scuol, Grigioni, CH
Aug 1 C Stiftung CH-Staffel
Arcegno, Ticino, CH
Aug 3 C MNOC Hickory Ridge MTBO 2
Bloomer, WI, US
Aug 3 B Veřejný závod
Bedřichov, Liberecký kraj, CZ
Aug 3–4 W Tunturisuunnistus 2
Enontekiö, Tunturi Lapland, FI
Aug 4 C Cork Mid-Summer League, Dromkeen Wood
County Cork, IE
Aug 4 C MelBushO 6 - Tikalara Park, Templestowe
Templestowe, VIC, AU
Aug 4 C Rokeby Hills - Hobart Local Series #6
Howrah, TAS, AU
Aug 4 C Gumeracha Goldfields Orienteer of The Year
Mount Crawford, SA, AU
Aug 4 C Bush 8 Fred Jacoby / North Ledge Trail O 1
Kalamunda, WA, AU
Aug 4 C Fisherman's Carcase
Lincoln National Park, SA, AU
Aug 4 B Veřejný závod
Bedřichov, Liberecký kraj, CZ
Aug 4 C Bush 8 JFNP Tavern Relays
Hovea, WA, AU
Aug 4–10 A Swiss O Week Gstaad 2019 12
Gstaad, Bern, CH
Aug 5 C Cork Mid-Summer League, Macroom Castle Demesne
Macroom, County Cork, IE
Aug 7 C 1. Davoser Abend-OL
Davos Platz, Graubünden, CH
Aug 7 W Orienteering adventure 1
Špindlerův Mlýn, Královéhradecký kraj, CZ
Aug 7 B Veřejný závod
Královéhradecký kraj, CZ
Aug 7 C CascadeOC 2019 Wednesday Evening #5 – Shoreview Park/Shoreline CC 2
Shoreline, WA, US
Aug 7 C Wed Evening Training - Braye Park
Waratah West, NSW, AU
Aug 7–11 A Orienteering Adventure 1
Královéhradecký kraj, CZ
Aug 7–28 C Tonwnsville Urban Adventure Night Series - 4 Rounds
Townsville, QLD, AU
Aug 8 C 6. Engadiner Abend OL
Scanfs, Graubünden, CH
Aug 8–19 O Ice and Fire 2019 10
Reykjavík, Capital Region, IS
Aug 9 C Victorian Schools Mountain Bike Orienteering Championships
Greenvale, VIC, AU
Aug 9–11 A Slovak Karst Cup
Krásnohorská Dlhá Lúka, Košický kraj, SK
Aug 9–11 W ICE-O 2019 5
Reykjavík, Capital Region, IS
Aug 10 C SOS Northside - Chatswood 1
Chatswood, NSW, AU
Aug 10 C ROC - Mendon Ponds Park - Score-O 5
Henrietta, NY, US
Aug 10–11 A Night Hawk 3
Oslo, NO
Aug 10–11 C SLOW MBO Score Chilterns 1
Watlington, Oxfordshire, GB
Aug 11 C Cork Mid-Summer League, The Long Strand Sand Dunes
County Cork, IE
Aug 11 C Highlands Forest Series #5
Woodlands, NSW, AU
Aug 11 A ACT & NSW Ski-O Championships 1
Perisher Valley, NSW, AU
Aug 11 B Pittwater - OST 12
Seven Mile Beach, TAS, AU
Aug 11 C Bush Event - Lok Cabay near Bachelor
Batchelor, NT, AU
Aug 11 C BAOC: Diablo Valley College 2
Pleasant Hill, CA, US
Aug 11 C LAOC Barton Flats
Angelus Oaks, CA, US
Aug 13 C 3ROC Tuesday Evening Series, [TBC]
Dublin, IE
Aug 13–18 W WOC 2019 - Norway 30
Sarpsborg, Østfold, NO
Aug 14 C 5. Berner Abendlauf
Jegenstorf, Bern, CH
Aug 14 C 2. Davoser Abend-OL, 3. Lauf Bü. OL Cup
Davos Dorf, Graubünden, CH
Aug 14 C London Park Race Series 2019.8: Elthorne Park (SLOW)
London, England, GB
Aug 14 C Wed Evening Training - Heart Rate Hills
Ryhope, NSW, AU
Aug 15 C 4. impOLs OL
Oeschenbach, Bern, CH
Aug 15 C 3ROC Tuesday Evening Series, Phoenix Park 1
Dublin, IE
Aug 16 C Bugey-vous ! Ain tour de CO
Haut-Valromey, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Aug 16–18 C Aargauer 3-Tage-OL 1
Riniken, Aargau, CH
Aug 16–18 A Rumcajsovy míle
Královéhradecký kraj, CZ
Aug 16–20 A Homokhát Hungaria CUP
Mórahalom, Csongrád, HU
Aug 17 C Burra Weekend 1 - Paradise OY
Mount Bryan East, SA, AU
Aug 17–18 C Swiss International Mountain Marathon
Schwarzsee, Freiburg, CH
Aug 17–18 C RMOC Frisco Peninsula Night & Day 3
Frisco, CO, US
Aug 18 C Cork Mid-Summer League, Ballinspittle Wood
County Cork, IE
Aug 18 C Park Orienteering at Pizzey Park, Miami, Gold Coast 1
Mermaid Waters, QLD, AU
Aug 18 C Geilston Gully - Hobart Local Series #7
Howrah, TAS, AU
Aug 18 C Introductory Bush Navigation Day
Greenvale, VIC, AU
Aug 18 C Bush 9 Callophylla Long Distance OY 1
Flynn, WA, AU
Aug 18 B Veřejný závod
Olomouc, CZ
Aug 18 C DVOA Green Lane Park 2
Perkiomenville, PA, US
Aug 18 C ROC - Ellison Park - Score-O 4
Rochester, NY, US
Aug 20 C 3ROC Tuesday Evening Series, [TBC]
Dublin, IE
Aug 21 C 3. Davoser Abend-OL
Samnaun, Graubünden, CH
Aug 21 C 4. Milchsuppe-Abend OL
Menzingen, Zug, CH
Aug 21 C Wed Evening Training - Brush Creek West
Edgeworth, NSW, AU
Aug 22 C 5. impOLs OL
Buchegg, Solothurn, CH
Aug 22 C 3ROC Tuesday Evening Series, Phoenix Park 1
Dublin, IE
Aug 23–25 A Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji
Liberecký kraj, CZ
Aug 24 C Jugendcup
Kandersteg, Bern, CH
Aug 24 C MNOC Rogaine 5
Clam Lake, WI, US
Aug 24 B Ellicottville Adventure Run & Hike 18
Salamanca, NY, US
Aug 24 B Uplands - Northern Regional Classic - Badge & OST 13 & Launceston Local #5
Deddington, TAS, AU
Aug 24 B MTBO 6 Langford Park (Middle Distance Championship) 2
Jarrahdale, WA, AU
Aug 24 C Regional ranking
Jivno, Jihočeský kraj, CZ
Aug 24 C SOS Northside - St Ives 1
Saint Ives, NSW, AU
Aug 24 A Nationale Nord-Est CO à VTT - Sprint
Épinal, Grand Est, FR
Aug 24 A Manche de la Coupe de France de Raid Orientation - Raid Bombis
Chenôve, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Aug 24 C Malham Show MTBO 1
Malham, North Yorkshire, GB
Aug 25 C Cork Mid-Summer League, Tramore Valley Park
Cork, IE
Aug 25 B MTBO 7 Marrinup North (Long Distance Championships) 2
Holyoake, WA, AU
Aug 25 C BAOC: Bayfront Park 5
Menlo Park, CA, US
Aug 25 A 3. Nationaler OL (Langdistanz)
Kandersteg, Bern, CH
Aug 25 C MelBushO 7 - Cardinia Reservoir, Emerald - Anniversary Event
Emerald, VIC, AU
Aug 25 B Diddleum - Middle Distance Champs - OST 14 & Launceston Local #6
Tayene, TAS, AU
Aug 25 C NEOC: Horn Pond 4
Woburn, MA, US
Aug 25 C gurra yarda
Tiatukia, SA, AU
Aug 25 C 5. Wertung Swiss Cup/Langdistanz
Sanchey, Grand Est, FR
Aug 25 C Regional ranking
Jihočeský kraj, CZ
Aug 25 A Nationale CO à VTT Longue Distance
Fontenay, Grand Est, FR
Aug 25 C LAOC Ventura Urban Discovery (pending)
Ventura, CA, US
Aug 26 C White Rose MTBO 1
Scarborough, North Yorkshire, GB
Aug 27 C 3ROC Tuesday Evening Series, [TBC] 1
Dublin, IE
Aug 28 C Seewener OL-Fest
Seewen, Solothurn, CH
Aug 28 C 5. Milchsuppe-Abend OL
Horgen, Zürich, CH
Aug 28 C CascadeOC 2019 Wednesday Evening #6 – North Seattle College 1
Seattle, WA, US
Aug 28 C Wed Evening Training - Tank Paddock
Minmi, NSW, AU
Aug 29 C 6. impOLs OL
Langenthal, Bern, CH
Aug 29 C 3ROC Tuesday Evening Series, Phoenix Park 1
Dublin, IE
Aug 29 C Top End Schools Championships
East Point, NT, AU
Aug 30 B OMM Alps 2
Vaz/Obervaz, Graubünden, CH
Aug 30 – Sep 1 A Pomorze Sprint Cup 2019
Kwidzyn, pomorskie, PL
Aug 30 – Sep 1 A Cena východních Čech
Litošice, Pardubický kraj, CZ
Aug 30 – Sep 1 A West cup - E1 / 2, oblastní žebříček / 3, oblastní žebříček
Nejdek, Karlovarský kraj, CZ
Aug 30 – Sep 1 A Interkompas 45
Číměř, Jihočeský kraj, CZ
Aug 31 C NEOC: Wanderings 4
Arlington, MA, US
Aug 31 C Ještědský žebříček mládeže - podzim 2019
Liberecký kraj, CZ
Aug 31 C Lane Cove Spring Festival 1
Lane Cove West, NSW, AU
Aug 31 C SOS Northside - Lane Cove 1
Lane Cove West, NSW, AU
Aug 31 B Régionale CO à VTT Moyenne Distance
Corcelles-les-Monts, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Aug 31 B Régionale Sprint
Corcelles-les-Monts, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Aug 31 C Coupe du Jura - Poursuite
Lamoura, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Aug 31 C Départementale Moyenne Distance
Gréolières, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Aug 31 – Sep 1 A 4. Nationaler OL (Mitteldistanz) / Schweizer Meisterschaft im Sprint-OL (SP 3
Wolfenschiessen, Nidwalden, CH
Aug 31 – Sep 1 A QLD MTBO Champs 3
Killarney, QLD, AU
September 2019dist (mi)
Sep 1 A Schweizer Meisterschaft im Sprint-OL (SPM) 1
Stans, Nidwalden, CH
Sep 1 A Vienna Sprint Day 2
Wien, AT
Sep 1 C Fingal September Scatter Series, Santry Demesne
Dublin, IE
Sep 1 C Bush 10 JFNP Tavern Relays 1
Hovea, WA, AU
Sep 1 C Regional ranking
Liberecký kraj, CZ
Sep 1 C Oblastní soutěž - Západ 2019 - podzim
Karlovarský kraj, CZ
Sep 1 C Liga Vysočiny podzim 2019
Vysocina Region, CZ
Sep 1 C Bush 10 Fred Jacoby / North Ledge Trail O
Mundaring, WA, AU
Sep 4 C Wed Evening Training - Fassifern Ridge
Fennell Bay, NSW, AU
Sep 6–8 W 3 DAYS OF ALPE CIMBRA 2019 - Italian Championships WRE
Erspameri, Trentino-Alto Adige, IT
Sep 6–8 B UNO Camping Weekend 10
Nottingham, NH, US
Sep 6–8 B KOC BCOC & WCOC 2019 3
Cranbrook, BC, CA
Sep 6–8 A BAOC: U.S. Nationals 46
Boulder Creek, CA, US
Sep 7 C AW Club MTBO event - Chiltern
Chiltern, VIC, AU
Sep 7 C No Country for Old Men Rogaine 13
Hermon, NY, US
Sep 7 C Spruce Woods (Cypress River Sand Hills)
Winnipeg, MB, CA
Sep 7 A 5. Nationaler OL (Mitteldistanz)
Diessenhofen, Thurgau, CH
Sep 7 C NSW Schools Sprint Championship A&B and SL14 A&B 4
Burradoo, NSW, AU
Sep 7 B Žebříček B-Čechy východ, oblastní žebříček
Choceň, Pardubický kraj, CZ
Sep 7 C DVOA Hickory Run Sand Spring 2
Albrightsville, PA, US
Sep 7 A Manufaktura Český pohár, INOV-8 CUP - žebříček A, žebříček B-Morava, WRE
Lukoveček, Zlínský kraj, CZ
Sep 7–8 C Swaledale MTBO Weekend 1
Reeth, North Yorkshire, GB
Sep 8 A Schweizer Meisterschaft im Langdistanz-OL (LOM) 3
Beringen, Schaffhausen, CH
Sep 8 C ACT MTBO Series #3: Uriarra Forest 1
Coree, ACT, AU
Sep 8 B Vic MTBO Series #6 - Stanley
Stanley, VIC, AU
Sep 8 C Jezzine Sprint-O (Townsville)
North Ward, QLD, AU
Sep 8 C Curryjong Rivulet - Nugent - Hobart Local #8
Buckland, TAS, AU
Sep 8 C Trevallyn - Launceston Local Series #7
Trevallyn, TAS, AU
Sep 8 C Victorian Junior Squad Training
Harcourt North, VIC, AU
Sep 8 C Fingal September Scatter Series, Applewood
Swords, County Dublin, IE
Sep 8 C Bush 11 Julimar / Spice Brook 1
Julimar, WA, AU
Sep 8 C Spruce Woods (Parson's Hill)
Winnipeg, MB, CA
Sep 8 C NSW Schools Middle Championship and SL 15 3
Welby, NSW, AU
Sep 8 B Žebříček B-Čechy východ, oblastní žebříček
Choceň, Pardubický kraj, CZ
Sep 8 C DVOA Hickory Run Sand Spring 2
Albrightsville, PA, US
Sep 8 C East Point
East Point, NT, AU
Sep 8 A Manufaktura Český pohár, INOV-8 CUP - žebříček A, žebříček B-Morava, WRE
Lukoveček, Zlínský kraj, CZ
Sep 11 C 16. Städtli-OL Weesen
Weesen, Sankt Gallen, CH
Sep 11 C Moonlight Madness #6 1
Artarmon, NSW, AU
Sep 11 C Wed Evening Training - Blue Gum Hills
Minmi, NSW, AU
Sep 13–14 B Biberister Nacht-OL
Dettingen an der Erms, Baden-Württemberg, DE
Sep 14 B 46. Rafzerfelder-OL 1
Hochfelden, Zürich, CH
Sep 14 C ONB Mastodon, Hillsborough, NB
Hillsborough, NB, CA
Sep 14 C MNOC Interstate State Park 2
Dresser, WI, US
Sep 14 B Springvale Campania - Tas Long Distance Champs - Badge & OST 15
Campania, TAS, AU
Sep 14 C NEOC: Upton State Forest 4
Upton, MA, US
Sep 14 C GAOC Local Meet :: McIntosh Reserve 2
Whitesburg, GA, US
Sep 14 A Český pohár štafet (B), Česká liga klubů (B)
Kořenov, Liberecký kraj, CZ
Sep 14 C Regional ranking
Královéhradecký kraj, CZ
Sep 14 C Regional ranking
Olomouc, CZ
Sep 14 C Regional ranking
Moravskoslezský kraj, CZ
Sep 14 C RMOC Camp Tahosa 1
Ward, CO, US
Sep 14 C ROC - Genesee County Park 4
Wyoming, NY, US
Sep 14–15 C British Sprints and Middles weekend 16
Loughborough, Leicestershire, GB
Sep 14–15 B 2019 North American Rogaining Championships- 4, 8, 24 Hours 3
Shaver Lake, CA, US
Sep 15 C BMBO Event 8 'Over the Baas' 2
Talybont-on-Usk, Powys, GB
Sep 15 C 73. Zuger OL
Cham, Zug, CH
Sep 15 C MelBushO 8 - Banksia Park, Bulleen
Bulleen, VIC, AU
Sep 15 B 60. CO du CA Rosé
Lentigny FR, Fribourg, CH
Sep 15 C Fingal September Scatter Series, Corduff Parrk
Dublin, IE
Sep 15 C Bush 12 Gunapin 1
Flynn, WA, AU
Sep 15 C Brinkworth Reserve
Duck Ponds, SA, AU
Sep 15 C Kingdom League, Dinish 1
County Kerry, IE
Sep 15 C DVOA Fort Washington 2
Fort Washington, PA, US
Sep 15 C Lower Postill
Kelowna, BC, CA
Sep 18 C Wed Evening Training - Heart Rate Hills
Ryhope, NSW, AU
Sep 20 B 20. Oberaargauer Nacht-OL
Eden Prairie, MN, US
Sep 20–22 A London City Weekend 2
London, England, GB
Sep 21 B bussola OL
Othmarsingen, Aargau, CH
Sep 21 B Bayerische Meisterschaften Lang-OL & 6. BayernCup-OL 1
Adlkofen, Bayern, DE
Sep 21 C JCU Night-O
Douglas, QLD, AU
Sep 21 C Victorian Junior Squad Training
Newington, VIC, AU
Sep 21 B 6. LRL Baden-Württemberg 2
Wannweil, Baden-Württemberg, DE
Sep 21 C NavDash 7 Murdoch WA Sprint Championships 3
Murdoch, WA, AU
Sep 21 B MOC Sprint - Kiche Manitou
Winnipeg, MB, CA
Sep 21 B MOC Middle - Spirit Sands
Winnipeg, MB, CA
Sep 21 C ROC - Powder Mills Park 4
Pittsford, NY, US
Sep 21–22 A Veteran Home internationals 4
Edinburgh, Scotland, GB
Sep 21–22 A Orientiering Unlimited
Schlag, Niederösterreich, AT
Sep 21–22 B Greenbush 2-Day Return to the 2009 US Champs 14
Plymouth, WI, US
Sep 21–27 W 2019 IARU Region 3 ARDF (Radio-O) Championship 1
Wuxi Shi, Jiangsu Sheng, CN
Sep 22 C 78. Zürcher-OL 1
Oberstammheim, Zürich, CH
Sep 22 C BAOC: Calero 5
Morgan Hill, CA, US
Sep 22 C ONB Rockwood Fall Foliage 1
Saint John, NB, CA
Sep 22 B 7. BayernCup-OL (Mitteldistanz) 1
Adlkofen, Bayern, DE
Sep 22 C Leinster League, Three Rock Wood
County Dublin, IE
Sep 22 C NEOC: Great Brook Farm & Youth Series #2 - tentative date pending permit ap 5
Carlisle, MA, US
Sep 22 B SA Middle Distance Championships Wirra Wirra
Pewsey Vale, SA, AU
Sep 22 B 7. LRL Baden-Württemberg 2
Lorch, Baden-Württemberg, DE
Sep 22 C Bush 13 Abercorn Road WA Long Championships 2
Malmalling, WA, AU
Sep 22 B MOC Long - Yellow Quill
Winnipeg, MB, CA
Sep 22 C DVOA Brandywine Creek State Park 1
Wilmington, DE, US
Sep 25 C Wed Evening Training - Gregson Park
Hamilton, NSW, AU
Sep 27–29 W World Cup Round 3 2
Dittingen, Basel-Landschaft, CH
Sep 28 B 6. Tirol Cup 1
Kufstein, Tirol, AT
Sep 28 C MNOC Minnegoat 3
Luck, WI, US
Sep 28 C Knox Farm 3
East Aurora, NY, US
Sep 28 B NE Ohio Python Rogaine 6
Peninsula, OH, US
Sep 28 C Regional ranking
Královéhradecký kraj, CZ
Sep 28 C Regional ranking
Zlín, CZ
Sep 28 C Regional ranking
Zlín, CZ
Sep 28 C Regional ranking
Jihomoravský kraj, CZ
Sep 28 C Regional ranking
Jihočeský kraj, CZ
Sep 28 C Regional ranking
Hlavní město Praha, CZ
Sep 28 C Regional ranking
Vysocina Region, CZ
Sep 28 C Regional ranking
Karlovarský kraj, CZ
Sep 28 C Regional ranking
Doksy, Liberecký kraj, CZ
Sep 28 B Veřejný závod
Doksy, Liberecký kraj, CZ
Sep 28 C Regional ranking
Olomouc, CZ
Sep 28 A Český pohár MTBO – 18. kolo
Bavorov, Jihočeský kraj, CZ
Sep 28 C Challenger 7 2019 1
League City, TX, US
Sep 28 – Oct 6 A Oceania 2019 14
Wagga Wagga, NSW, AU
Sep 29 C Park Orienteering at Eddie Kornhauser Park, Elanora, southern Gold Coast 1
Elanora, QLD, AU
Sep 29 C Beerburrum Round 9
Coochin Creek, QLD, AU
Sep 29 C Fingal September Scatter Series, Newbridge House Demesne
County Dublin, IE
Sep 29 C Regional ranking
Jihočeský kraj, CZ
Sep 29 C Regional ranking
Hlavní město Praha, CZ
Sep 29 C Regional ranking
Moravskoslezský kraj, CZ
Sep 29 C Regional ranking
Vysocina Region, CZ
Sep 29 C Regional ranking
Karlovarský kraj, CZ
Sep 29 C Regional ranking
Rumburk, Ústecký kraj, CZ
Sep 29 C Regional ranking
Krásná Lípa, Ústecký kraj, CZ
Sep 29 C DVOA Warwick County Park 4
Pottstown, PA, US
October 2019dist (mi)
Oct 2–6 W World Masters MTB Orienteering Championship 4
Breitenbrunn/Erzgebirge, Sachsen, DE
Oct 5 A ROC - Alasa Farms NRE 19
North Rose, NY, US
Oct 5 C Jessica Lake
Oakbank, MB, CA
Oct 5 C GCO: Orangevale Community Park
Orangevale, CA, US
Oct 5 B Régionale Longue Distance
Samoussy, Hauts-de-France, FR
Oct 5 C O'Lac d'Annecy
Annecy, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Oct 5 B Championnat de Ligue Sprint
Fameck, Grand Est, FR
Oct 5–6 B Revelstoke Classic 2
Revelstoke, BC, CA
Oct 5–6 C Challenge des écoles de CO
Mèze, Occitanie, FR
Oct 6 C Hudson Highlander XX 16
Southfields, NY, US
Oct 6 C MNOC Corn Maze 2
Shakopee, MN, US
Oct 6 C 2019 NAV-X Challenge #5- Tamarancho - 2 or 4 Hour Map Trek 4
Fairfax, CA, US
Oct 6 C Kingdom League, Ross Castle + Island 1
County Kerry, IE
Oct 6 B ROC - Webster Park 7
Webster, NY, US
Oct 6 B Régionale Longue Distance
Nemours, Île-de-France, FR
Oct 6 B Course Urbaine
Laon, Hauts-de-France, FR
Oct 6 B Championnat Grand EST des clubs
Thionville, Grand Est, FR
Oct 6 C Bord'Orientation 2019
Bordeaux, Nouvelle-Aquitaine, FR
Oct 6 B Championnat de Ligue Sprint
Auriol, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Oct 6 B Passage de Balises de Couleur
Lons-le-Saunier, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Oct 6 C RMOC White Ranch 3
Golden, CO, US
Oct 6 C Gear Grinder MTBO: DVOA Birdsboro Preserve 5
Birdsboro, PA, US
Oct 6 A 8. Nationaler OL (Langdistanz)
Glarus Süd, Glarus, CH
Oct 8 C Night Nav - Rosalie - BCC Active & Healthy
Milton, QLD, AU
Oct 11–13 A Melbourne City Race Weekend 4
Heatherton, VIC, AU
Oct 12 C MNOC Mille Lacs Kathio State Park 2
Onamia, MN, US
Oct 12 C Regional ranking
Královéhradecký kraj, CZ
Oct 12 C Regional ranking
Zlín, CZ
Oct 12 C Regional ranking
Brno, Jihomoravský kraj, CZ
Oct 12 C Regional ranking (Vodňanský kapr)
Jihočeský kraj, CZ
Oct 12 C Regional ranking
Hradešín, Středočeský kraj, CZ
Oct 12 C Regional ranking
Moravskoslezský kraj, CZ
Oct 12 C Regional ranking
Moravskoslezský kraj, CZ
Oct 12 C Regional ranking
Vysocina Region, CZ
Oct 12 C Regional ranking
Karlovarský kraj, CZ
Oct 12 C Mistrovství oblasti v nočním OB
Karlovarský kraj, CZ
Oct 12 C Regional ranking
Kladky, Olomoucký kraj, CZ
Oct 12 B Garagnas, CDL MD
La Versanne, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Oct 12 B Garagnas, course de nuit
La Versanne, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Oct 12 C O'ctobre ROSE
Paris, Île-de-France, FR
Oct 12 B Week End O'CHAMPAGNE 2019
Marne, Grand Est, FR
Oct 12 C Etape Coupe jurassienne
Doucier, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Oct 12 B SARTHE O'TOUR (nocturne)
Le Mans, Pays de la Loire, FR
Oct 12 B Challenge PACA VTT
Sault, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Oct 12 B Finale du Challenge Nord-Est de CO à VTT
Mélisey, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Oct 12 C La Valmotivée 14eme edition
Villeneuve-d'Ascq, Hauts-de-France, FR
Oct 12 C RMOC Peaceful Valley Scout Ranch (TENTATIVE) 3
Elbert, CO, US
Oct 12 C Lee Point Night
Lee Point, NT, AU
Oct 12–13 B Week-end Jura neuchâtelois
Les Verrières, Neuchâtel, CH
Oct 12–13 B The Stockville 11
Fayetteville, PA, US
Oct 12–13 W ArgeAlp 2
Savognin, Graubünden, CH
Oct 12–13 B Le week-end O'Champagne/Sprint/O'Champagne/LD
Verzy, Grand Est, FR
Oct 12–13 B SARTHE O'TOUR
Le Mans, Pays de la Loire, FR
Oct 13 C Coningham - Hobart Local Series #9
Coningham, TAS, AU
Oct 13 C SLOW MBO Score Surrey Hills 1
Mole Valley District, Surrey, GB
Oct 13 C Regional ranking
Hlavní město Praha, CZ
Oct 13 C Regional ranking
Karlovarský kraj, CZ
Oct 13 C Regional ranking
Liberecký kraj, CZ
Oct 13 B Veřejný závod (Vodňanský kapr)
Jihočeský kraj, CZ
Oct 13 C Garagnas, relais des Garagnas
La Versanne, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Oct 13 B Régionale Longue Distance
La Mailleraye-sur-Seine, Normandie, FR
Oct 13 C La 75 - O'ctobre ROSE
Paris, Île-de-France, FR
Oct 13 B Régionale Longue Distance
Nouvelle-Aquitaine, FR
Oct 13 B Régionale N° 8 LOCCO
Saint-Projet, Occitanie, FR
Oct 13 B Challenge PACA N° 9
Sault, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Oct 13 C DVOA Star Village 2
Bethlehem, PA, US
Oct 17 C MNOC Autumn Adventure Run #1 2
Maplewood, MN, US
Oct 18–19 B 2019 Legend of the Dogman 10
Gregory, MI, US
Oct 18–20 B ACT MTBO Championships 3
Kowen, ACT, AU
Oct 18–20 A ACT MTBO Championships
Molonglo Valley, ACT, AU
Oct 19 B ASJM/ZJOM Schlusslauf
Schlierbach, Luzern, CH
Oct 19 C Sardinia Forest Score-O 3
East Concord, NY, US
Oct 19 C Regional ranking
Královéhradecký kraj, CZ
Oct 19 C Regional ranking
Uhřice, Jihomoravský kraj, CZ
Oct 19 C Regional ranking
Hlavní město Praha, CZ
Oct 19 C Regional ranking
Vysocina Region, CZ
Oct 19 C Regional ranking
Řídeč, Olomoucký kraj, CZ
Oct 19 B Veřejný závod štafet
Řídeč, Olomoucký kraj, CZ
Oct 19 B Régionale de Nuit
Péronnas, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Oct 19 C Départementale Sprint
Aixe-sur-Vienne, Nouvelle-Aquitaine, FR
Oct 19 B Régionale O'score Nuit
Cognac-la-Forêt, Nouvelle-Aquitaine, FR
Oct 19 B Régionale Longue Distance
Jungholtz, Grand Est, FR
Oct 19 C Nuit de l'Orientation en Pays de Dinan (4eme edition)
Dinan, Bretagne, FR
Oct 19 C Challenge Iserois
Le Cheylas, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Oct 19 C RMOC Corn Maze at Rock Creek Farm 3
Broomfield, CO, US
Oct 19 C DVOA Myrick Center (BVA)
West Chester, PA, US
Oct 19–20 B Hondricher Nacht OL
Krattigen, Bern, CH
Oct 19–20 A 2019 US Masters Nationals - Older Dash 51
Gilford, NH, US
Oct 20 B 46. Hondricher OL
Krattigen, Bern, CH
Oct 20 A SM-erikoispitkä 3
Sipoonkorpi
Oct 20 C BMBO Event 9 - The Lower Wye Valley 3
Tintern, Monmouthshire, GB
Oct 20 C ONB and Cadet Championships
Fredericton, NB, CA
Oct 20 C Creswick Maxi Adventure - St George's Lake, Creswick
Creswick, VIC, AU
Oct 20 C Regional ranking
Karlovarský kraj, CZ
Oct 20 C Regional ranking
Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj, CZ
Oct 20 B Régionale Longue Distance
Fontainebleau, Île-de-France, FR
Oct 20 B Régionale Longue Distance
Saint-Priest-Sous-Aixe, Nouvelle-Aquitaine, FR
Oct 20 B Championnat de Ligue de Relais
Neuf-Brisach, Grand Est, FR
Oct 20 B Régionale CO à VTT Moyenne Distance
Bruay-la-Buissière, Hauts-de-France, FR
Oct 20 C Challenge 06
Mougins, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Oct 20 B Régionale Moyenne Distance
Saint-Nizier-du-Moucherotte, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Oct 20 C DVOA Quail Hill Scout Camp
Manalapan Township, NJ, US
Oct 22 C Night Nav - Fig Tree Pocket - BCC Active & Healthy
Fig Tree Pocket, QLD, AU
Oct 24 C MNOC Vampire-O 2
Minneapolis, MN, US
Oct 24–25 C Aus MTBO Champs - Training Event 3
Maryborough, VIC, AU
Oct 25–27 A Australian MTBO Champs 3
Maryborough, VIC, AU
Oct 25–28 W World Cup Round 4 - Final 3
Guangzhou, Guangdong, CN
Oct 26 B 59. Hindelbanker OL /Schlusslauf BE/SO-Nachwuchsmeisterschaft
Urtenen-Schönbühl, Bern, CH
Oct 26 C NEOC: Nobscot Night-O 4
Sudbury, MA, US
Oct 26 B Challenge the GATs Adventure Run / Rogaine 5
Chelsea, QC, CA
Oct 26 C Regional ranking
Královéhradecký kraj, CZ
Oct 26 C Regional ranking
Pozlovice, Zlínský kraj, CZ
Oct 26 C Regional ranking
Moravskoslezský kraj, CZ
Oct 26 C Regional ranking
Moravskoslezský kraj, CZ
Oct 26 C Regional ranking
Vysocina Region, CZ
Oct 26 C Regional ranking
Olomouc, CZ
Oct 26 C Départementale Moyenne Distance
Gourbera, Nouvelle-Aquitaine, FR
Oct 26 C Coupe du VAR
La Cadière-d'Azur, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Oct 26 C Challenge Poitiers CO - 6° étape
Romagne, Nouvelle-Aquitaine, FR
Oct 26 C DVOA Tyler State Park 1
Newtown, PA, US
Oct 27 B 53. Winterthurer-OL / JOM-Schlusslauf 1
Winterthur, Zürich, CH
Oct 27 C 77. Berner Team OL
Urtenen-Schönbühl, Bern, CH
Oct 27 C Waterworks - Hobart Local #10
Ridgeway, TAS, AU
Oct 27 B BWM Mittel 2
Gundelfingen, Baden-Württemberg, DE
Oct 27 C 5. Lauf Bündner OL Cup, Schlusslauf
Tamins, Graubünden, CH
Oct 27 C Départementale en Relais
Annonay, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Oct 27 C Finale Challenge Ardèchois
Roiffieux, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Oct 27 C DVOA Tyler State Park 2
Newtown, PA, US
Oct 27–28 C IOF MTBO Workshop 2
Maryborough, VIC, AU
Oct 30 C Hallowe'en Fright-O!, Rinn na gCros
Kenmare, County Kerry, IE
Oct 31 A Championnat de France de Nuit
Saint-Benoît-la-Forêt, Centre-Val de Loire, FR
November 2019dist (mi)
Nov 1 B Régionale Moyenne Distance
Saint-Benoît-la-Forêt, Centre-Val de Loire, FR
Nov 2 C ONB Gunpowder, Treason & Plot VII
Bright, NB, CA
Nov 2 C 2019 NAV-X Challenge #6 - Harvey Bear - 3 or 6 Hour Map Trek 4
Gilroy, CA, US
Nov 2 C Regional ranking
Královéhradecký kraj, CZ
Nov 2 C Regional ranking
Olomouc, CZ
Nov 2 C DVOA French Creek State Park Central 1
Elverson, PA, US
Nov 2 A Championnat de France de Sprint, qualification (WRE) / Championnat de Franc
Avoine, Centre-Val de Loire, FR
Nov 2–3 B Ontario Orienteering Championships 10
Guelph, ON, CA
Nov 2–3 A Schweizer Meisterschaft im Team-OL (TOM) / 9. Nationaler OL (Sprint) / Spri
Wil, Sankt Gallen, CH
Nov 3 C Sprint-Staffel Schweizer Meisterschaften 1
Wil, Sankt Gallen, CH
Nov 3 C MNOC Lake Maria State Park 2
Monticello, MN, US
Nov 3 C NEOC/CSU: Rocky Woods & Youth Series #3 5
Medfield, MA, US
Nov 3 C Johnny Mac - Buckland - Hobart Local #11
Buckland, TAS, AU
Nov 3 C Munster League, Upper Torc - Muckross 1
County Kerry, IE
Nov 3 C Regional ranking
Hlavní město Praha, CZ
Nov 3 C DVOA Pine Grove Furnace State Park (SVO) 1
Gardners, PA, US
Nov 3 A Critérium National des Équipes
Cheillé, Centre-Val de Loire, FR
Nov 5 C Night Nav - Wilston BCC
Newmarket, QLD, AU
Nov 8 C WE n°2 GL AURA (RDE)
Véranne, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Nov 9 C Cazenovia Park Night-O 3
Buffalo, NY, US
Nov 9 C Regional ranking
Liberecký kraj, CZ
Nov 9 C RMOC Score-O, Lunch & Annual Meeting 3
Westminster, CO, US
Nov 9 C Tom Bass Score O 1
Houston, TX, US
Nov 9 C Donatorenversammlung Stiftung OL Schweiz
Pfäffikon, Zürich, CH
Nov 9 C Départementale Longue Distance
Sisteron, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Nov 9 C 7ème Virée nocturne
Mortrée, Normandie, FR
Nov 9 C Départementale Sprint
Elven, Bretagne, FR
Nov 9 B Régionale Moyenne Distance
Elven, Bretagne, FR
Nov 9 C Départementale de Nuit
Valbonne, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Nov 9 C Coupe du VAR Bois de Janas Nocturne
La Seyne-sur-Mer, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Nov 9 C Départementale pédestre (autre)
Véronne, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Nov 9 C Départementale Moyenne Distance
Nouméa, South Province, NC
Nov 9–10 A NZ MTBO Champs 1
Rotorua, Bay Of Plenty, NZ
Nov 9–11 A North Sea Trophy 3 days 2019
Oostende, Vlaanderen, BE
Nov 10 C NEOC: Beaver Brook North
Waltham, MA, US
Nov 10 C Leinster League, Vale of Clara Nature Reserve
County Wicklow, IE
Nov 10 C DVOA Fair Hill - Strawbridge Fields 1
Elkton, MD, US
Nov 10 C Les 5 boucles
Eure-et-Loir, Centre-Val de Loire, FR
Nov 10 B Régionale CO à VTT Moyenne Distance
Saint-Pierre-d'Oléron, Nouvelle-Aquitaine, FR
Nov 10 C Départementale CO à VTT Sprint
Saint-Pierre-d'Oléron, Nouvelle-Aquitaine, FR
Nov 10 C La 111
Ambérieu-en-Bugey, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Nov 10 C WE n°2 GL AURA
Véranne, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Nov 10 C DynaMeaux
Meaux, Île-de-France, FR
Nov 10 B Régionale Longue Distance
Rochefort-en-Terre, Bretagne, FR
Nov 10 C Challenge 06
Valbonne, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Nov 10 C Départementale CO à VTT Moyenne Distance
Nouméa, South Province, NC
Nov 11 C MNOC Veteran's Day Night-O 2
Saint Paul, MN, US
Nov 11 C Départementale Longue Distance
Valbonne, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Nov 11 B Régionale Moyenne Distance
Malestroit, Bretagne, FR
Nov 12 C Night Nav - TBC
Kelvin Grove, QLD, AU
Nov 16 C Waterfront Night
Darwin City, NT, AU
Nov 16 C Départementale Moyenne Distance
Fontainebleau, Île-de-France, FR
Nov 16 B Challenge PACA de Nuit
Bouches-du-Rhône, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Nov 16 C Départementale de Nuit
Chèzeneuve, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Nov 16 C Challenge Iserois
Goncelin, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Nov 16 C Chpt de l'Yonne MD
Toucy, Bourgogne-Franche-Comté, FR
Nov 16 C CO de nuit - Ain Tour de CO
Ain, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Nov 16–17 B 2 jours d'Orientation en Creuse
Guéret, Nouvelle-Aquitaine, FR
Nov 16–17 B Weekend O'PICARDIE
Oise, Hauts-de-France, FR
Nov 17 C GCO: Sacramento Bar
Fair Oaks, CA, US
Nov 17 C Hellfire Wood
County Dublin, IE
Nov 17 C 17° STRASBOURG CITY RACE
Strasbourg, Grand Est, FR
Nov 17 B Régionale Longue Distance
Haute-Garonne, Occitanie, FR
Nov 17 C O'Castor
Guyancourt, Île-de-France, FR
Nov 17 B Régionale Longue Distance
Saint-Sever-Calvados, Normandie, FR
Nov 19 C Night Nav - TBC
Gordon Park, QLD, AU
Nov 22 C Vendredi O Night Melvita
Jaujac, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Nov 23 C Coupe du VAR La Cordeille
Ollioules, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Nov 23 C Mortainaise
Mortain, Normandie, FR
Nov 23 C Challenge Poitiers CO - 7°étape
La Chapelle-Moulière, Nouvelle-Aquitaine, FR
Nov 23–24 C LAOC Camp Scherman NRE and Training Weekend (proposed) 1
Mountain Center, CA, US
Nov 24 C Leinster League, Fauna Wood
County Wicklow, IE
Nov 24 A SE League and Long Distance Champs, incorporating OK Nuts
Elstead, Surrey, GB
Nov 24 C Kingdom League, Muckross Abbey 1
County Kerry, IE
Nov 24 B Régionale Longue Distance
Fontainebleau, Île-de-France, FR
Nov 24 C Rhone-Orientation
Savoie, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Nov 24 C Départementale pédestre (autre)
Marne, Grand Est, FR
Nov 24 C Départementale Longue Distance
Lunéville, Grand Est, FR
Nov 24 C Challenge 06
Mougins, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Nov 24 C Raid Hivernal
Pyrénées-Atlantiques, Nouvelle-Aquitaine, FR
Nov 26 C Night Nav - Keperra BCC
Keperra, QLD, AU
Nov 30 C DVOA McKaig Nature Center
Wayne, PA, US
Nov 30 C NOCTORIENTATION
Antony, Île-de-France, FR
Nov 30 B Régionale de Nuit
Montamisé, Nouvelle-Aquitaine, FR
Nov 30 C La Chouette Orientation
Saint-Étienne-du-Rouvray, Normandie, FR
December 2019dist (mi)
Dec 1 B Régionale Longue Distance
Sérénac, Occitanie, FR
Dec 1 B Régionale Longue Distance
Lège-Cap-Ferret, Nouvelle-Aquitaine, FR
Dec 1 C Challenge O Paris 2019 - C4
Paris, Île-de-France, FR
Dec 1 B Défi 100 balises
Rennes, Bretagne, FR
Dec 1 C La formule Noël de l'ASO
Reims, Grand Est, FR
Dec 1 C Challenge O Paris 2019 - C5 (Finale)
Paris, Île-de-France, FR
Dec 7 C GAOC Local Meet :: Mistletoe State Park 1
Appling, GA, US
Dec 7 B Championnat de Ligue de Nuit
Grimbosq, Normandie, FR
Dec 8 C DVOA Four Mile Circle, Brendon Byrne State Forest 1
Woodland, NJ, US
Dec 8 B Régionale 6
Saint-Martin-du-Tertre, Île-de-France, FR
Dec 8 C Départementale Longue Distance
Couffouleux, Occitanie, FR
Dec 8 B Finale Challenge PACA
Grasse, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Dec 8 B Régionale Longue Distance
Lège-Cap-Ferret, Nouvelle-Aquitaine, FR
Dec 13 C Vendredi O Night Melvita
Pranles, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Dec 14 C BAOC: Willow Glen Light-O & Potluck Social 1
San Jose, CA, US
Dec 14 B Régionale Longue Distance
Biscarrosse, Nouvelle-Aquitaine, FR
Dec 14 C ESPAD O'Night
Eure-et-Loir, Centre-Val de Loire, FR
Dec 14 C Challenge Iserois
Goncelin, Auvergne-Rhône-Alpes, FR
Dec 14 C Départementale Moyenne Distance
Moulès-et-Baucels, Occitanie, FR
Dec 14 C Coupe du VAR
Hyères, Provence-Alpes-Côte d'Azur, FR
Dec 15 C Urban Sprint, Killarney 2
Killarney, County Kerry, IE
Dec 15 C GCO: Old Town Folsom
Folsom, CA, US
Dec 18 C Challenge Poitiers CO - 8° et dernière étape
Poitiers, Nouvelle-Aquitaine, FR
Dec 21 C Mégalonight
Cheillé, Centre-Val de Loire, FR
Dec 26 C St Stephen's Day Fun Score Event, Three Rock Wood
County Dublin, IE
Dec 26 C Animation de Noel 2019 dans les rues de Colmar
Colmar, Grand Est, FR
Dec 28 B Régionale de Nuit
Le Havre, Normandie, FR
Dec 29 – Jan 3, 2020 W Big 5 O Week 6
Graskop, Mpumalanga, ZA
January 2020dist (mi)
Jan 12, 2020 B Winter Stadt OL
Dübendorf, Zürich, CH
Jan 13–19, 2020 W World Masters Ski Orienteering Champioships 2020 3
Innsbruck, Tirol, AT
Jan 19, 2020 C Kingdom League, Blue Pool - Muckross
County Kerry, IE
Jan 25, 2020 C Stubblefield 2020 1
Huntsville, TX, US
February 2020dist (mi)
Feb 9, 2020 C Kingdom League, Glanageenty
County Kerry, IE
Feb 15–23, 2020 B Southwest Spring Week 2020 6
Tucson, AZ, US
Feb 22, 2020 C Jones State Forest 2020 1
Conroe, TX, US
March 2020dist (mi)
Mar 1, 2020 C Munster League, Upper Torc - Muckross
County Kerry, IE
Mar 1, 2020 B Suhrentaler OL
Saint-Émilion, Nouvelle-Aquitaine, FR
Mar 7, 2020 B Fricktaler OL
Rheinfelden, Aargau, CH
Mar 14–15, 2020 C 2020 NJROTC National Championship 1
Quantico, VA, US
Mar 15, 2020 A 1. Nationaler OL (Ultra Langdistanz)
Rothrist, Aargau, CH
Mar 22, 2020 A 2. Nationaler OL (Langdistanz)
Hittnau, Zürich, CH
Mar 28, 2020 A Schweizermeisterschaft Nacht-OL (Massenstart)
Seengen, Aargau, CH
Mar 29, 2020 B 43. Wisliger-OL
Weisslingen, Zürich, CH
Mar 29, 2020 B Badener OL
Mellingen, Aargau, CH
Mar 29, 2020 C Kingdom League, Cappanalea
County Kerry, IE
April 2020dist (mi)
Apr 3–5, 2020 C Flying Pig XXIV 21
Batavia, OH, US
Apr 4–5, 2020 A 3. Nationaler OL/WRE (Middle mit Parallelstart) / 4. Nationaler OL/WRE (Spr
Bremgarten bei Bern, Bern, CH
Apr 5, 2020 A 4. Nationaler OL / WRE (Sprint)
Bremgarten bei Bern, Bern, CH
Apr 13, 2020 B Rymenzburger OL
Ermensee, Luzern, CH
Apr 17–19, 2020 A 2020 USA Junior Nationals 17
Coupeville, WA, US
Apr 18, 2020 B Seetaler Schüler OL
Auenstein, Aargau, CH
Apr 19, 2020 C Kingdom League, Ross Castle + Island
County Kerry, IE
Apr 19, 2020 B 65. Huttwiler-OL
Ursenbach, Bern, CH
Apr 26, 2020 B Bucheggberger OL
Bätterkinden, Bern, CH
May 2020dist (mi)
May 2, 2020 A 5. Nationaler OL (Sprint)
Cevio, Ticino, CH
May 3, 2020 A Schweizermeisterschaft Mitteldistanz-OL
Cevio, Ticino, CH
May 9–10, 2020 A Reserviertes Datum
Obwalden, CH
May 14, 2020 C Koolamurt - Girton Millward
Spring Gully, VIC, AU
May 17, 2020 B 50. Schaffhauser-OL
Neuhausen am Rheinfall, Schaffhausen, CH
May 20, 2020 B EGK Swiss 5 Days E1 1
Neuchâtel, CH
May 21, 2020 A 6. Nationaler(Lang)EGK Swiss 5 Days E2
Brot-Plamboz, Neuchâtel, CH
May 22–23, 2020 B EGK Swiss 5 Days E3/E4
Neuchâtel, CH
May 24, 2020 A 7. Nationaler(Sprint)EGK Swiss 5 Days E5
Brot-Plamboz, Neuchâtel, CH
May 24, 2020 C Munster League, Rossbeigh Sand Dunes
County Kerry, IE
May 30, 2020 C Koolamurt - Girton Frew
Spring Gully, VIC, AU
June 2020dist (mi)
Jun 13–14, 2020 W Jukola 2020 36
Rovaniemi, Lapland, FI
Jun 20, 2020 B Urner Sprint OL
Seelisberg, Uri, CH
Jun 21, 2020 A Schweizermeisterschaft Staffel-OL
Seelisberg, Uri, CH
Jun 27, 2020 C 38. UBOL-Staffel (Regionen-Sprintstaffel)
Benglen, Zürich, CH
Jun 27 – Jul 4, 2020 W Junior World Orienteering Championships 2020 1
Derince, Kocaeli, TR
Jun 28, 2020 C Nationale Fünferstaffel
Bülach, Zürich, CH
July 2020dist (mi)
Jul 1–30, 2020 W WOC 2020 - Denmark (Sprint) 1
Kolding, Region Syddanmark, DK
Jul 10–12, 2020 C Swiss O Days Andermatt
Andermatt, Uri, CH
Jul 21 – Aug 2, 2020 W California Orienteering Festival 54
Truckee, CA, US
Jul 21 – Aug 2, 2020 C BAOC: Cal-O-Fest 5
San Francisco, CA, US
Jul 25–27, 2020 W North American Orienteering Championship 54
Truckee, CA, US
August 2020dist (mi)
Aug 1–2, 2020 W 17th World Rogaining Championships 64
Truckee, CA, US
Aug 7–15, 2020 W World Masters Orienteering Championships 2020 3
Kokošovce, Prešovský kraj, SK
Aug 17–23, 2020 W World MTB Orienteering Championships 2020 1
Bakov nad Jizerou, Středočeský kraj, CZ
Aug 22, 2020 C Jugend-Cup Staffel
Tägerig, Aargau, CH
Aug 23, 2020 B Jugend-Cup Einzellauf
Birr, Aargau, CH
Aug 30, 2020 A 8. Nationaler OL (Mitteldistanz)
Schwarzenberg, Luzern, CH
September 2020dist (mi)
Sep 5, 2020 A Schweizermeisterschaft Sprintstaffel-OL
Frauenfeld, Thurgau, CH
Sep 6, 2020 A Schweizermeisterschaft Sprint-OL
Konstanz, Baden-Württemberg, DE
Sep 9–11, 2020 W MTB Orienteering World Cup Round 3
Heinola, Lahti, FI
Sep 12, 2020 A London City Race 2020
London, England, GB
Sep 13, 2020 A Schweizermeisterschaft Langdistanz-OL
Schöfflisdorf, Zürich, CH
Sep 27, 2020 C 79. Zürcher OL
Uster, Zürich, CH
Sep 27, 2020 B 47. Innerschwyzer OL
Muotathal, Schwyz, CH
October 2020dist (mi)
Oct 18, 2020 B Zurzacher OL
Döttingen, Aargau, CH
Oct 18, 2020 B 62. Herzogenbuchser OL
Walliswil bei Wangen, Bern, CH
Oct 24, 2020 B ASJM Schlusslauf
Küttigen, Aargau, CH
November 2020dist (mi)
Nov 1, 2020 A Schweizermeisterschaft Team-OL
Zürich, CH
December 2020dist (mi)
Dec 15, 2020 C 1
Indianapolis, IN, US
June 2050dist (mi)
Jun 17 – Jul 17, 2050 W wmoc 2050 213
Balen, Vlaams Gewest, BE