valitaan reittikarttaan pohja? Näyttää tarjoavan oletuksena satelliittikuvaa, jota ei monestakaan paikasta Suomesta riittävän tarkkana löydy. Esim. Terrain-pohja olisi parempi. OSM/OOM on aika jännä. Kuka sitä päivittää?
Siis mitä tarkoitat "valitaan"? Siis oikeasta yläkulmasta kun klikaa klikataan tausta vaihtuu siksi mitä sieltä klikataan. OSM aineistoa päivittää käyttäjät, sinäkin voit sitä tehdä osoitteessa
openstreetmap.org
OOM aineiston ajaa OSM aineistosta
Ollie. Kartat tulee käsittääkeni Ollien serveriltä.
Arvelin, että sen voi jostain valita, koska esim. tässä on taustana Satellite:
http://www.attackpoint.org/sessiondata.jsp?session...
mutta tässä on taustana Terrain:
http://www.attackpoint.org/sessiondata.jsp?session...
Jokin seikka valitsee myös sen, onko oletuksena "Auto splits: jotain" tai "Recorded splits"?
Siis olen vasta tänään ladannut ekan lenkin tuota kautta eli kokemusta ei ole.
Mulle noi molemmat antaa terrainin taustale oletukensa.
Minulla ei ole recorded splitsejä (koska nuo ei tule garminista vaan suoraan yökuppiseurantagpspuhelinsoftasta), joten ehkä sen takia mulla on aina auto splits. ehkä.
Voi olla että Ken tuunaa tuota lennosskin kun tuo on aika keskeneräinen. Eli voi senkin takia vaihdella.
Mulle eri taustakarttatyypit, mistä lie johtuu. Lähdin kyselemään, koska satelliittipohjia ei tosiaan maakunnista löydy "lenkkitarkkuudella" ja harmi kun se niitä tarjoaa aina ekaksi. Tulee vain niitä tekstejä "We are sorry, but we don't have imagery at this zoom level for this region...".
Voi olla, että recorded splits tulee oletuksena, jos on painanut väliaikoja lenkillä. Painoin tänään rukkasella vahingossa yhden väliajan :)
No, täytyy testailla lisää.
Hmm. Toisella koneella ja IExplorerilla aukesikin Terrain-taustalla. Olisiko kyseessä taas jokin mystinen Explorer/Firefox eroavaisuus?